CESTOVÁNÍ,  CYKLISTIKA,  VÝJEZDY

Jizerské hory

jizerkaJak jinak než na kolech. Krásné počasí a dva dny v krásných kopcích. Každý den jiný terén, ten první zábava na Singltreku pod Smrkem, v tomto případě skotačení na stezkách obepínajících jako korálky kopce nad městečkem Lázně Libverda. Vypustili jsme trasu zvanou Hřebenáč nad Novým Městem Pod Smrkem, která nám přijde vcelku nezajímavá.

Zato Hejnický hřeben, Libverdská strana, Ludvíkovský traverz a trek Okolo Měděnce, to bylo v krásně slunečném počasí nádherné ježdění. Nikde nikdo, sluníčkem prosvícený les a stezky v něm ukryté, zpívající ptáci nad hlavou – prostě paráda. Jen to všude přítomné sucho, byli jsme tu popáté a tak zaprášená kola jsme tu snad ještě neměli.

Délka: cca 30 km      nastoupáno: cca 830 m

Singl: https://mapy.cz/s/322jd

Druhý den jsme autem popojeli na Smědavu a odtud jsme si dali okruh, který jsme si rozdělili na dvě části.

První směřoval kolem Středního Jizerského hřbetu po cestě blíže ke státní hranici s Polskem. Jedna část se romanticky nazývá Lasičí cesta.

První zatáčka… a za ní! „Sityjizerkydělajprdel“! Cesta jako podle pravítka… a vzhůru! Je vidět konec, kdesi v dálce a kuewsky vysoko nad námi…

A tak to vypadá na většině zdejších cest. Je poněkud deprimující vidět na první pohled ten děs před sebou! Je holt potřeba se na to psychicky připravit neb tady to je všude stejné! Dlouhý, nekonečný stoupák a pak zase fofrem dolů. Tedy pokud není podkladem drncavá betonka…

Jizerka

Zpět k prvnímu okruhu. Pod Smědavou jsme se napojili na turistickou „červenou“ E3 zvanou Hřebenovka, a po ní doslova spadli dolů, na Jizerku. To byl náš první cíl cesty. Přece musím na vlastní oči vidět tu meteo stanici, která nám dost často přes zpravodajská média hlásí vůbec nejnižší (překvapivě 🙂 ) teplotu na území ČR.

Meteo stanice Jizerka

Další část vedla zpět na Smědavu, ale ne úplně. Druhým okruhem jsme obkroužili kopec Jizera po silničce zvané „Kasárenská“ až na rozcestí „Na Knajpě“. Odtud jsme vyrazili po neznačené cestě vzhůru, pod Smědavskou horu. Cílem byl pomníček.

Pomníček na místě letecké katastrofy z roku 1992, kdy zde havarovala hned dvě sportovní letadla francouzské charitativní organizace, jejíž posádky dopravovaly léky do Polska a dále na východ. Zřejmě z důvodu špatné navigace se piloti ztratili, odklonili se z vytýčené trasy, která měla vést severně, nad územím Polska. Dvě ze tří letadel se zde tehdy „zapíchly“ do Smědavské hory nad obcí Bílý Potok. 4 mrtví…

O této katastrofě byl natočen i tento dokument. Mě však po jeho zhlédnutí zaujala jiná – a vcelku potěšující věc.

V dokumentu z roku 2003 jsou zachyceny rozhovory se svědky události – a jsou filmovány přesně na tom místě, kde letadla spadla a kde jsme se nyní nacházeli i my. A co ve stráni pod Smědavskou horu v roce 2003 vidíme? Děs v podobě totálně devastované lesní kultury, Všude jen pahýly stromu, ničené imisním svinstvem z Žitavské pánve na hranicích Německa a Polska. Nastav si čas 8:22.

Dnes, po 15. letech, je situace naštěstí jiná, lesní kultury, alespoň zde, vypadají zdravě, relaxačně a romanticky. A ty panaromata…

Naše cesta pak pokračovala dál, po Štolpišské, pak Oldřichovské silnici až na vyhlídku Divá Máří na hraně Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny s krásným výhledem na Hejnici, Raspenavu, Frýdlant – až někam do Polska a Německa.

A pak cesta zpět, na Smědavu.

Co říct závěrem. Jizerské hory na kole – a nikdy jinak. Celkem jsme litovali pěší turisty ale zároveň před nimi smekali. Ta dlouhá a na první pohled „nekonečná“ stoupání… My jsme přece jen rychlejší, při cestě vzhůru jen o něco málo, ale při sjezdech! Představa, že půjdu pěšky hodinu dolů, zatímco na kole to zvládám za 12 minut… a můžu pokračovat dál!

Délka: cca 42 km   Nastoupáno: cca 800 m

Jizerky: https://mapy.cz/s/322ms

Další fotky

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying