CESTOVÁNÍ

Jeskyně Výpustek

 

Moravský kras 2. díl

Co tu nenajdete.

Jeskyně Výpustek jest krápníkové výzdoby zcela pusta! Ne že by tady byla příroda na ty krásné krápníky skoupá. Tuto jeskyni potkal totiž zcela jiný osud. Neznamená to ovšem, že by měla být vyškrtnuta z vašeho itineráře. Pokud se pídíte po naší historii s důrazem na armádu a její činnost, tak tady jste na tom správném místě.

Co tu najdete?

Jeskynní systém, zčásti přeměněný na kasárna a bývalé záložní velitelské stanoviště nejdříve vojska českého, prvorepublikového, pak německého a nakonec bolševického, československého.

Prostory zde jsou činností člověka opravdu fest poznamenané. Německá armáda tu měla fabriku na výrobu dílů do letadel a česká armáda první republiky tu po sobě údajně zanechala největší devastaci.

 

 

 Ale i tak je na co koukat. Pracovny, nocležny, velitelské stanoviště. Technologické části, odborná pracoviště, spojovací stanoviště atd. Vše je tu původní neb ještě v roce 2001 ono záložní stanoviště existovalo v plné parádě.

V další části pak opouštíme vybetonované kryty a dostáváme se do vlastních jeskyní… ale ani tady žádnou krápníkovou výzdobu nečekejte. A když, tak hodně „mladou“, tedy drobná „brčka“ a záclony.  Spíše vás uchvátí ty neskutečně rozlehlé jeskynní „hangáry“ a propojovací tunely, kterými kdysi projížděly dokonce nákladní vozy.

 

Co se tu našlo dříve?

A to je to velmi zajímavé! Než se sem nastěhovala armáda, byly zde, někdy kolem roku 1880, odkryty četné kosterní nálezy třeba jeskynních medvědů, nosorožců, vlků, koňů atd. Mnoho nálezů je umístěných v museu ve Vídni. Nějaké kostičky ovšem najdeme i tady, na…

Výstavě v prvním patře budovy.

Udělejte si čas – určitě dobrou hodinku – a ponořte se do minulosti zdejšího kraje. Je opravdu na co koukat, co obdivovat. A nejen kosterní nálezy. Právě touhle špičkově zpracovanou expozicí se jeskyně Výpustek dostává na top místo, a pakliže vás historie armád(y) zajímá, tohle místo nesmíte minout!

Koho musím vypíchnout: výborného průvodce! Ví toho mraky, sype to ze sebe jako z encyklopedie a prohlídka s tímto člověkem v čele byla opravdu velmi poučná. Poutavý výklad!

Třeba to, že za bolševika byli určené vysoké „šajby“ naší armády (od hodnosti majora výše), kteří by se měli, za jasně daných podmínek, do těchto velitelských krytů stáhnout a odtud velet. Jenže nikdo z nich nevěděl, kam by se vlastně v krizové situaci měl dostavit. O jeskyni Výpustek by se měli dovědět až na poslední chvíli v super tajné informaci.

A vojáci základní služby zde držící stráž na povrchu neměli ani tušení, co vlastně v útrobách kopce hlídají…

Tak tohle všechno je jeskyně Výpustek. Jen jsem se zapomněl zeptat, proč zrovna tento zvláštní název. Najdete ji necelé dva kilometry od vesnic Křtiny. Měla pohnutý osud ale i dnes – a možná právě proto – má co nabídnout! Výborně zpracovaná expozice!

VIDEO

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying