CYKLISTIKA,  KNIHY,  UMĚNÍ & KULTURA

Jan Kopka – Ve spárech Aljašky

Dovolená. Turecké moře. Na pláži +40 stupňů. A tak trochu paradox. Já ležím a potím se pod slunečníkem, se zaujetím čtu knihu, kde se hlavní hrdina protlouká aljašskou divočinou a řeší, jak by se lépe ochránil před mrazem -40 stupňů.

Pozor! Nepotácí se napříč nekonečnými ledovými pláněmi na sněžnicích, není musher velící smečce psů před sebou! Je to cyklista! To snad není možné! Při letmém prolistování jsem koukal na fotky a nechápal! Dokud jsem knihu nedočetl do konce.

 

 

Jan Kopka je machr, neskutečně silná osobnost, ale také se nerozpakuji říct, že svým způsobem sebevrah! Pustit se na slavný závod Iditaroad Trail Invitational v celkové délce 1100 mil (cca 1770 km!!) na kole, byť upraveném, to je opravdu síla! Sníh, ledové plotny, zamrzlé moře, sotva zamrzlé potoky a říčky, vítr síly uragánu…

Cituji autora: „Ten závod je jako z jinýho světa, z jiný dimenze, ale nádhernej. Abys ho byl schopen vůbec absolvovat, musíš propadnout do závodního transu, ale přitom si zachovat chladnou hlavu.“

A z příběhu je to jasné. Chladná hlava s omrzlinami, vlny euforie střídané se stavy totální deprese, nadšení a myšlenky na okamžité vzdání, nekonečná krása vůkol, a vzápětí boj o holý život.

Ale také absolutní souznění s přírodou, divokou a nespoutanou! To je něco, co my, „po generace pohlcení civilizací“, už nechápeme. Nebo spíš jsme na to kdysi úzké propojení dočista zapomněli.

Volná citace autora: „V těch depresích a v tom obrovském prostoru zažíváš až neskutečné pocity, že jsi tam sám, jen s přírodou, s Pánebohem“… a žebříčky námi uznávaných a velebených civilizačních hodnot se bortí…

Jak závod dopadne, neprozradím. Snad jen to, že posledních asi 30 km jel Kopka pouze s jednou šlapkou…

 

 

Jan Kopka – Ve spárech Aljašky. Kniha přibližuje nejdrsnější cyklistický závod na planetě, který autor absolvoval na kole a v mrazivém počasí takového kalibru, jaký si nikdo z nás ani nedokáže představit. Těch 1770 km zvládl za neuvěřitelných 23 dní! Bez pomoci, bez servisu, bez logistické podpory. V nádherné, ale drsné, nespoutané a smrtelně nebezpečné přírodě.

Je to příběh o síle lidského ducha a rozumu, o přátelství  – a hlavně o něčem, co 99,99% lidí na celém světě už nikdy nebude schopno zažít.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying