HUDBA

Jaká malá kouzla má pro nás Esperanza Spalding?

 

Album 12 Little Spells 

Už dlouho jsem neslyšel tak barevný jazz! Album nazpívala a na kontrabas či baskytaru zahrála kouzelná a hodně koukatelná Američanka jménem Esperanza Spalding.

Co je hodně zajímavé? Natočila ho za 77 hodin a to online, před zraky svých fanoušků. Ti měli tak jedinečnou šanci sledovat tuhle okatou krasavici při své práci. Je šumák, kdo co sledoval, tahle dáma vyprodukovala během krátkého času moc fajn album. A hodně zvláštní. To zdůrazňuji!

Proč 12 kouzel, či tajemství?

Nevím co je na tom pravdy, ale podtitulek první skladby zní „hrudní páteř“. Aha, takže 12 obratlů, stejné množství písniček! A další podtitulky skladeb jsou už jasné. Prsty, Oči, Uši, Krev. Tohle že má být jazz?
Nikde jsem nenašel dobrý český překlad tak budu věřit tomu online “gůglovskému”, byť poněkud kostrbatému. Proč tomu tak je? Je to jasné při poslechu hned první skladby. Text je totiž velmi bohatý, až bych řekl, že květnatý a upovídaný. A šílený, to mi věřte! O kostech, kloubech, šlachách, srdci, krvi, myšlenkách, pocitech, prstech… A o tom je celé album!

A to je znamení

Ano, podle tohoto stylu tuhle zpěvačku okamžitě poznáte. Nemyslím teď ty anatomické texty ale její vokální linku! Ta tu totiž dominuje nad tou nástrojovou! Esperanza Spalding má hlavní slovo, je ve všech skladbách vyvýšena nad vše ostatní a dá se říct, že její hlas je dalším nástrojem a to tím dominantním. Ale vůbec to není na škodu, neb její hlas je velmi příjemný. Ani ve vyšších polohách nevříská, nekráká, ve falsetu nepiští, zkrátka pohodově se poslouchá. A výborně se svým pokladem v hrdle pracuje! V podstatě jím „pokryje“ celou skladbu, od začátku až dokonce. Sólům jednotlivých nástrojů je tu vymezeno jen málo času.

Jen jazz?

Tak to ani náhodou! Co se stylu týká, je tu slyšet i rock, jazzrock, ambient, funk, a i mnoho stop poznamenaných popíkem. A vůbec bych se nerozpakoval označkovat jej jako alternativní.

A to je to kouzelné

Ano, to je správná známka pro album Esperanza Spalding -12 Little Spells. Posluchače se tu brodí doslova tajemnou barevnou houštinou, někdy obsypanou květy, jindy pěkně trnitou. Jednou prosluněnou, jindy ve chladném stínu skrytou. Jedna skladba (je jich víc) nutí k pozornému poslechu, jiná vás dokonce ponouká k hopsání. Jako třeba „You Have To Dance (feet)“. A když pop tak třeba příjemná skladba „Thang (hips)“. Nebo houpavá „Touch In Mine (fingers)“. Stejně tak jako „All Limb Are (arms)“ podmalovanou krásnými klávesovými plochami.

Ještě jednou. Je tohle album pro čisté jazzmany?

Rozhodně ne! Myslím, že se Esperanza Spalding -12 Little Spells musí líbit každému, kdo hledá zábavu pod značkou kultivovanou, nevšední a hodně zábavnou. A rozhodně nemusí rozumět textům. Dokonce by řekl, že konkrétně v tomto případě je neznalost angličtiny i jistou výhodou. Neb nevím, jak by se mi líbilo poslouchat 12 skladeb a 71 minut o jednotlivých částech lidského těla…

Jaká malá kouzla má pro nás Esperanza Spalding? 12 Little Spells!

12 malých tajemství, které je potřeba odhalit. Já tak činím už poněkolikáté v řadě a nemůžu se alba nabažit. Pokládky jsou mi známé ale znova a znova je hledám. A rád, s potěšením. 

Tahle kouzelná čokoládová ženská mi nadělila 12 tajemství a stala se pro mne osobou, jejíž tvorbu budu pečlivě sledovat. Je jí 35 a určitě má našlápnuto na to, stát se jazzovou ikonou! A možná už jí je! Na to vemte jed! A jen doufám, že se ukáže tady, v Čechách!

Kdo se všechno na albu podílel

Esperanza Spalding – zpěv, kontrabas, baskytara

Matthew Stevens – kytara

Justin Tyson – bicí

Aaron Burnett – saxofon

Burniss Travis – kontrabas

Corey King – sborový zpěv

Rob Schwimmer – syntezátory

Moje hodnocení: 100%

Ukázka z alba

A ještě jedno video. Tentokrát LIVE pro bývalého amerického prezidenta Obamu
 

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!