ARCHIV,  FILM,  UMĚNÍ & KULTURA

Já, Olga Hepnarová

Příběh Olgy Hepnarové je vcelku známý. Už třeba jen pro tu skutečnost, že v roce 1975 byla poslední popravenou ženou v tehdejším Československu.

Zamlklá, osamocená asociálka. Věčně kouřící. Přihrbená, občas se divně potácející. Psychopatka, odstrkovaná, bitá, ponižovaná. Nepochopená a snažící se, aby nebyla pochopena.

Žijící na pokraji rodiny a společnosti vůbec. Na hraně, kterou brutálním způsobem překročila. Je nemocná, všichni to ví ale co s ní?

Když jsem se dozvěděl, že bude natáčen film o jejím prapodivně pokrouceném životě, trochu jsem zapochyboval. O tom jak se podaří do filmu dostat autenticitu osmdesátých let minulého století a navíc do něj vplést život divné dívky – ženy. Myslím, že se to povedlo. Určitě tomu dopomohlo, že film je černobílý i to, že se scénář nezvrhnul do nějakého velkoformátového náhledu na život v tehdejším socialistickém městě ala „americký velkofilm“. Jde spíš o komorní náhled, děj se v podstatě odehrává na několika scénách: doma, v zaměstnání, v base, na psychiatrii a na jakési ubytovně.

Olga Hepnarová svůj čin považovala za akt pomsty společnosti, která jí podle ní celý život ubližovala. Nicméně je faktem, že ona svým chováním toto ubližování přímo přitahovala.

Snímek je příběhem osamělého člověka vymezujícího se proti většinové společnosti, příběhem, který nakonec vyústí v tragédii. V jistém pohledu je film i dramatem několika lidí z jejího okolí. Snaží se najít příčiny jejího strašného agresivního aktu…a tady jsem trochu zaváhal. Přišlo mi, že scénář nešel do hloubky. Podivně devastovaný charakter Olgy je tu sice dobře vykreslen, ale prapříčiny byly brány jaksi „letem světem“. I po skončení filmu jsem si říkal: kde se ta hrůza v té pěkné ženské vlastně vzala?

Polská herečka Michalina Olszańska zahrála svoji roli vskutku výborně. Včetně mimořádně odvážných lesbických scén.

Já, Olga Hepnarová je plíživě a nenápadně drsný film. Z každé minuty doslova odkapává bezútěšnost jejího života. Padá do propasti, nepochopená, dezorientovaná, na duši oapkovaně mrzačená a nemá jiného východiska než potrestat společnost.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying