HUDBA

Ida Nielsen – koncert v JazzDoku

Pěkná ženská s baskytarou.

Neznáte? Pochází z Dánska. Nic? Vystudovala Královskou dánskou hudební akademii. Ukončila ji s diplomem na elektrickou basu. Stále nic? Poslední nápověda. Od roku 2010 hrála ve skupinách New Power Generation, později 3RDEYEGIRL, kterým šéfoval človíček jménem Prince! Ten zemřel v roce 2016. Osiřelá Ida Nielsen se vrhnula na sólovou dráhu. Vydala dosud dvě alba a nyní se svoji kapelou obráží světová pódia. A 1. 11. 2018 přistála v pražském Jazz Dock klubu.

A hned nutno říct, že dáma Nielsen nežije ze slávy svého druhdy slavného šéfa. Ona sama sakra dobře umí! No však ikona Prince by si do své kapely žádné béčko nevzal, že!

Její hra

To je prostě koukání s ústy otevřenými! Neskutečně rychlé prsty, přehršle tónů, figur. A navíc: s jakou lehkostí a samozřejmostí to všechno stačila odehrát! Zkrátka fenomenální baskytaristka v každé vteřině koncertu tvořící skvělý basový groove.

Její zpěv

Ida Nielsen rozhodně není žádná dračice, bourající sál. Naopak, její hlas je až medově příjemný a milý, v některých pomalých skladbách až něžně znějící, přitom přesně frázovaný s excelentní dikcí. Všiml jsem si toho už na desce a živý zpěv mi to potvrdil. Přiznám se, že tahle příjemný vokální projev zpěvačky jsem snad ještě na živo neslyšel!

Ale pozor, ona se v pohodě pouští i do šílených žánrových veletočů, chvíli něžný hlásek andělský, vzápětí rap, šepot střídá kratičký beat box, a když její zpěv přechází do živelnosti, to se pak dějí věci! A doslova excelentní jsou úseky skladeb, ve kterých melodickým rapem doslova odsekává něco ve stylu dětského rozpočítávání „en-ten-týky-dva špalíky…“

Nicméně její umění je ukryté hlavně v jejích prstech. Z toho, jak jí doslova lítají po krku baskytary, až oči a uši přecházely! A to prosím v každé skladbě! Tu razantnost a nasazení, to se jen tak nevidí! Ta baba si snad za celý koncert neodpočinula!

Oáza všemožných mixů u Vltavy

Pražský klub nad hladinou Vltavy se ten večer stal centrem špičkového mixu stylů R&B, soul, pop, funk, hip-hop a rap. A dokonce i na kratičkou vyhrávku ve stylu blues došlo. Ne, není to nic nového, na tomto hudebním poli se už nedá nic moc vymýšlet, nicméně tyhle mixy jsou věkem ověřené a vyzrálé, jako dobré víno. A když se pódiu zjeví naprostí profíci, není co řešit.

Hodnocení vystoupení

Celý koncert byl řádně rytmicky nadupaný, od prvního tónu se výše popsané styly míchaly do velmi chutné kaše. A basa duněla, vrčela, kníkala, chvíli se mazlivě vlnila, aby vzápětí útočila na uši a vnitřnosti posluchačů příbojem vln tsunami. Na rozdíl od studiových nahrávek tady chyběly různé ruchy a samply, které oživuje DJ i na některých koncertech. Tady chyběl, produkce sice přišla o jednu muzikální vrstvu, ale zato byla produkce syrovější a dravější.

Koncertní sestava

Rozhodně nesmím zapomenout na další členy kapely. Na kytaru hrál Mika Vandborg, často vypomáhal zpěvem a řekl bych, že takto live má daleko více prostoru než tomu je ve studiu. Některá jeho sóla byla špičková! Dalším byl hráč na bicí nástroje Patrick Dorcean. Kuku Agami rapoval a jeho verbální drtička se snad po celý koncert nezastavila. Nutno však zdůraznit, že všechny ty žánrové vrstvy se vzájemně velmi dobře prolínaly, nic nebylo vypíchnuté, krom basy šéfky, pochopitelně.

A já se přiznám, že rap jsem poprvé viděl a slyšel naživo! V rádiu nic moc, ovšem takto live to má neskutečné grády, zvláště ve spojitosti s touto „hopsavou“ hudbou a v podání rapera a raperky, kteří se s tím prostě nepárali. Ostatně, lady Nielsen používá rap snad v každé skladbě, někde ve větší, jinde v menší míře.

Malý sál JazzDok narvaný téměř k prasknutí, je zkrátka vidět, že tenhle crossover všemožných stylů lidi láká, dá se u toho skákat, vrtět, škubat hlavou do rytmu nebo i tancovat.

Byl jsem hodně zvědavý, neb tohle bylo moje první setkání s tímhle stylem hudby. Ida Nielsen – koncert v JazzDoku, to byla jízda první třídou! Energický R&B, soul, pop, funk, rap a hip-hop v balení de luxe! Prostě po čertech dobrá muzika!

Moje hodnocení: 100%

Video z koncertu pořízené mobilem.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!