Hastrman
FILM

Hastrman – Miloš Urban

Recenze knihy a filmového zpracování.

Nutno říct, že děj knihy Hastrman se odehrává ve dvou časových rovinách. Ovšem zatímco v textu je druhá část velmi propracovaná, ve filmové podobě zůstal jen náznak v samotném závěru, který tu vyznívá jako jisté dramatické memento.

První část knihy/filmu Hastrman se odehrává v 19. století na severu Čech, v temném kraji pod horou s kouzelným názvem Vlhošť →.

Hlavním hrdinou

 je hastrman jménem Johanes Salmon, baron de Caus. Hned na úvod je ovšem potřeba říct, že onen hastrman zde nevystupuje v té, nám všem důvěrně známé, pohádkově vodnické postavě. V tomto díle mu autor přiřknul velmi dramatickou a rozporuplnou roli.

Na jednu stranu se projevuje jako svým “novým” poddaným blízký panovník. Jako baron se po mnoha letech vrací z ciziny a hodlá se usadit právě zde, na rodovém panství pod horou Vlhošť. Snaží se “lidsky” zapojit do společenského dění na vsi a zpočátku se mu to i daří. Nikdo totiž netuší, že má i druhou tvář.

A tou je

zlý vodní démon, slizký děs z hlubin, jenž se neštítí vražd ani znásilnění. Je vězněm mezi dvěma světy, neví kudy kam. Chce se stát člověkem, ale vytrvale ho provázejí různé přeludy jako pohanský bůžek Odradek. Přes všechna varování se s lidmi sbližuje, hlavně pak s obyvateli Staré Vsi. Důvod jeho pošetilého počínání je ovšem jediný…

Protože

do hry záhy vstupuje i místní krásná dívka, rychtářova dcera jménem Katynka. Je to mimořádně výrazná osoba, výjimečná, svými znalostmi a povahovými rysy převyšující svoje vrstevníky. Zároveň je ovšem odmítaná neb tahá z historie kraje staré pohanské zvyky a tím se dostává do konfliktu s místním farářem Fideliem. Tvor z hlubin se do ní zamiluje, není ovšem sám, a tak je “lidsko-nelidsky-démonický” konflikt na světě.

A právě dramatickým vyhrocením celého příběhu končí film. Kniha pokračuje další částí, která se už odehrává v dnešní době, tedy asi o 200 let později. A je velmi aktuální neb se dotýká tématu ekologie a totální devastace krajiny, díky těžbě nerostů.

 

 

Kniha ztrácí tempo a dech

Tak bych charakterizoval druhou část. Hastrman chce za každou cenu zabránit definitivní zkáze prostředí, ve které léta žil. A tak se uchyluje k něčemu, co dnes nazýváme terorismus. Zastrašování, vydírání, vraždy, spojení s ekologickou organizací Děti vody…

A právě tady vidím ztrátu tempa a jistou nedůvěryhodnost příběhu. Jako čtenář jsem se s touto části nějak nedokázal sžít.

Zatímco první část je čistě lyrická s nádhernými popisy nevšední krajiny a rozbory lidových obyčejů, druhou autor “zvrtnul” do ryze amerického stylu: co nejvíce vražd, pokud možno spáchaných co nejneobyčejnějším způsobem. Včetně atentátu na ministra.

A hastrman, díky svým nadpřirozeným schopnostem, tím vším bordelem proplouvá – a to leckdy doslova – a stává se jakýmsi novodobým mstitelem. Zároveň ale cítí, že je tu zbytečný, že tu už nemá místo.

Kdysi čistil od bahna svoje rybníky, dnes se pokouší o totéž v současném světě. Jenže tím novodobým “bahnem” je touha po penězích, zbabělost, kariérismus, házení viny jeden na druhého a celková devastace lidských charakterů.

Jako přírodní živel je se svým věkem cca 300 let doširoka rozkročený v historii kraje, nicméně na novodobé “bahno” už nemá.

Moje hodnocení

Kniha je pochopitelně obsažnější, nemluvě o druhé, novodobé části.

Film je ovšem výjimečný nejen krásným vizuálním zpracováním (dlouhé náhledy na rybníky, hráze a tajemnem opředenou horu Vlkošť – v různém ročním období) ale též velmi dobrými – a uvěřitelnými – výkony herců.

Karel Dobrý v roli hastrmana, barona de Caus je naprosto špičkový, stejně jako málo známý herec Jan Kolařík v roli faráře Fidelia. Hodně dobrý je Jiří Maryško v roli učitele jménem Voves.

A rozhodně nesmím zapomenout na mimořádně dobře zahranou roli Simony Zmrzlé v roli krásné Katynky. Člověčí živel budící vášně v širém okolí, ve filmu jako protiváha démonickému a bezduchému tvoru jménem Hastrman. A umí dobře zpívat!

Moje hodnocení.

Film: 100% + výtečná kamera,výkony herců

                        a folklórní vsuvky

Kniha: část I: 100% romantika, temnost

            část II: 60% zbytečná “amerikanizace” příběhu

VIDEO TRAILER

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!