HUDBA,  Starší články

Hania Rani a její debut Esja

Přiznám se, že až do této doby jsem neměl „uši“ naladěné na nahrávky sólo nástrojů, jako v tomto případě klavíru. Jenže se zjevila křehká polská klavíristka Hania Rani a její debut Esja.

Kdo je ta slečinka?

Její celé příjmení zní Raniszewska, pochází z Varšavy, narodila se v přístavním městě Gdaňsk, studovala v Berlíně konzervatoř a žije též na Islandu se svým přítelem.

Hudební základy, a to zřejmě fest bytelné, dostala od rodičů, kteří údajně poslouchali kde co. Zkrátka od Bacha k Beatles a ještě dál. A přesně: všechny tyto odezvy slyšíme v její prvotině, a proto se mi zřejmě album líbí.

O desce Esja obecně

Hudba je to svým způsobem docela zvláštní. Pohybuje se na pomezí vážné hudby a jazzu. Nicméně mnohé melodické linky jsou až popového charakteru, jiné jsou naopak velmi strohé, až minimalistické. Kolekce deseti skladeb Hania Rani a její debut Esja považuji za hodně poslouchatelnou a svým způsobem až omamnou!

Technika hry

Za vším je zajímavá technika klavíristky. Nevyznám se ve stylech hraní na černobílých klávesách, nicméně tady slyším velmi často, jakHania Rani drží jednou rukou repetitivní základ a druhou modeluje melodickou linku. Využívá harmonické možnosti nástroje a při tom proplouvá naprosto přirozeně všemožnými žánry. Sama říká, že modeluje hudbu podle vizuálních obrazů, které vnímá kolem sebe.

Obsah kolekce

Hania Rani a její debut Esja, to je třeba titulní skladba „ Eden “, přehledná, niterná, naléhavá a emocemi nabitá. Když jsem ovšem mluvil v úvodu o sólovém nástroji, zde, v „refrénové“ části, klavír podmalovává výrazná basová linka a dodává tak celé skladbě zajímavou dynamiku. Možná tu vypomohla Hanii kámoška, violoncellistka jménem Dobrawa Czocher, se kterou už dříve vytvořila několik nahrávek.

Sun “. Cinkavá skladba, jakoby sluncem prosvětlená. Z meditativní polohy náhle vytryskne dravá linka, jako erupce na slunečním kotouči.

Luka “. Skladbička s až ambientním nádechem, slyšíme opět zvuky „okolo“. A co platí o celé desce: je špičkově nahraná, takže slyšíme každé šlápnutí pedálu, rezonanci nástroje a snad i dech umělkyně.

Glass “ je svižná kompozice, opět velmi barevná a cinkavá, zvuk je tak opojný a bohatý, až má člověk pocit, že je tam přítomen nějaký nástroj navíc.

Biesy “. Tato skladba je snad jediná trochu rychlejší, dynamičtější, klávesnice je v permanenci, harmonické linky se střídají jedna za druhou. Pro mne top záležitost.

Poslední skladba „ Now,Run “, to je opět šlapající drama, běh po klávesnici rozžhavené do ruda. A dokonce tady slyším riff silně nasáklý rockem!

Nikdy bych neřekl…

…že se tak pečlivě zaposlouchám do sólového nástroje. Normálně bych se po druhé skladbě začal nudit. U tohoto alba to nehrozí!

Hania Rani a její debut Esja, to je muzikálně velmi hodnotný diamant. Vybroušený do ostrých hran, zářící celým barveným spektrem! V obsahu kolekce jsou k nalezení snad všechny stavy duše a srdce těla. Něžnost, láska, naléhavost, drama, meditace i výbušnost.

Bylo by hodně zajímavé

…a možná že to i Rani napadne: spojit síly a pozvat k sobě basu a bicí. Určitě by křesla jiskra a následný fire by mohl být hodně, hodně příjemný! Už v úvodu zmíněný duet s kámoškou Dobrawou Czocher zní velmi zajímavě! Viz druhé video.

Moje hodnocení: 100% obsah

                              100% zvuk nahrávky.

Album Esja bylo vydané v dubnu 2019 u britského labelu odkazGondwana Records.

Video Hania Rani sólo ve skladbě “Hawaii Oslo

Video Hania Rani a Dobrawa Czocher

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!