CESTOVÁNÍ

Turecký Green Canyon

 

Zatímco k výletu do Side jsme měli určité výhrady, tento se opravdu podařil, ba doslova nás uchvátil! Co vlastně Green Canyon je?

Jde o přehradu zvanou Oymapinar, což je také národní park. Ale hlavně jde o panensky krásný kus přírody nedaleko města Manavgat. Bylo nám řečeno, že přehrada je zdrojem pitné vody pro města v okolí a ještě donedávna se tam mohlo pouze na zvláštní povolení. To už naštěstí neplatí, takže návštěvník je usazen na výletní loď – prý s elektrickým pohonem – a může relaxovat. Doslova! Voda je krásně zelená, součástí plavby jsou i dvě koupací zastávky ve vodě, jejíž teplota byla údajně 18 stupňů. Příjemné osvěžení.

 

Nádhera…

Ale hlavní atrakcí jsou přenádherné a až dech beroucí přírodní scenérie okolo! Loď zvolna vpluje do úzkého kaňonu, na palubě začíná znít tichá relaxační hudba… a člověk jen zírá s ústy otevřenými. Tyrkysová voda pod nohama a skalní masívy tyčící se do výšky až 1300 metrů nad hlavou. Délka trasy je asi 12km (tam i zpět dohromady) a po celou cestu člověk nevychází z údivu. Fotit, filmovat nebo se položit se na lavici – místa je tu dost – podložit si hlavu a je se tak kochat.

Součástí výletu byl i oběd v místní restauraci nad přehradou… jenže pak opět přišel skok ze skoro bezbřehé romantiky zpět do reality a při návratu zastávka v obchodě plném hader. Musí tohle opravdu být?

Pokud budete mít možnost, zajeďte se na Green Canyon určitě podívat. Z oblasti Side a Manavgat to není daleko, asi 45 minut autobusem. Ovšem mám pocit, že „sólo na blind“ to asi nepůjde. Na parkovišti v mini přístavu stály pouze autobusy. Řekl bych, že přístup je možný jen v rámci organizovaného výletu.

 

Nádhera…

 

Turecký Green Canyon – to jsou nádherné přírodní kulisy nacházející se pár kilometrů ve vnitrozemí od města Manavgat. Kdyby tu přehrada neexistovala, asi by toto místo tak zajímavé nebylo. I když ty skály kolem… Naštěstí tomu tak není a o nesmírně atraktivní lokalitu je díky „rozlité“ přehradě Oymapinar postaráno.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying