TECHNIKA

Gramofon TESLA MC 600 Q

V mojí hi-fi sestavě si našel místo top gramofon, kdysi vyráběný v ČSSR! Mnohými odborníky je označován za absolutní československou špičku v kategorii klasických gramofonů!

Patří mu právem ještě primát: první a jediný plně automatizovanýJá jen dodávám, že TESLA MC 600 Q je, z mého pohledu, takový krásně vymazlený Rolls Royce mezi našimi gramofony, před půl století vyrobenými.

 

TESLA MC 600 Q – mohl to být kdysi super vývozní artikl. Jenže bolševik neměl prachy a to je vlastně i dobře, Kusů nebylo tudíž vyrobeno mnoho a jsou dnes unikátem.

 

Jedna zajímavost z historie, která ukazuje na to, jak to tenkrát, za bolševika, (ne) fungovalo.

V roce 1985 získal tento gramofon zlatou medaili na veletrhu spotřebního zboží v Brně! A poté se téměř dva roky nevyráběl! Údajně to bylo tak, že uvnitř gramofonu se používaly nějaké zahraniční součástky… a bolševik na ně neměl devizy. A protože zahraniční konkurence nespala, jinak prestižní gramofon z Tesly Litovel se na světovém trhu už neprosadil. Ten už pádil vpřed a na nás nepočkal. V této době byla cena přístroje 4320 Kčs. Na druhou stranu je to dobře! Tím, že se nevyvážel ve velkém, tak se moc kusů nevyrobilo a jedná se tedy o cenný unikát!

Teď zpět ke konstrukci. Na špičce jakési komůrky pro přenosku je umístěno optické čidlo, které si umí najít začátek desky, na konci vypnout a vrátit se do výchozí pozice. Umí též opakované přehrávání „repeat“ a ruční (pomocí mikrospínačů) posun na desce třeba pro rychlé vyhledávání začátku další skladby nebo nějaké konkrétní pasáže. Pochopitelně, že tomu všemu musí předcházet automatická kalibrace podle průměru desky. Na raménko tedy NEMUSÍM vůbec sáhnout!

Je zde možné také elektronicky nastavit svislou sílu na jehlu, antiskating a tlumení rezonance ramene.

 

 

Talíř váží asi 3 kg a pohání ho středový motor bez dalších převodů s automatickou regulací otáček řízenou krystalem. Tento pohon se nazývá Direct Drive.

Funkce jsou od začátku jasně pochopitelné. Jen jsem malinko tápal při požadavku na volnou rotaci talíře bez dosednutí jehly do drážky, abych mohl  rotující vinyl pohodlně přejet kartáčkem a antistatickou utěrkou. Naštěstí jsme na to přišel.

Po pár prvních hodinách reprodukce mi došlo, že trochu chybí mikrospínač pro zvednutí přenosky v průběhu reprodukce. Ale i to je vyřešeno přes stávající mikro tlačítka, jen vědět, jak na to.

Jednou se mi také stalo, že u starší desky čidlo nenašlo začátek ani konec drážky, a muselo tedy dojít na ruční nastavení. Děje se to tak u téže desky opakovaně, takže jde zřejmě o nějakou chybu na vnější hraně vinylu a optické čidlo nenajde zaváděcí drážku. Tím chci naznačit, že i kdyby začaly logické obvody posunu raménka nějak haprovat, je zde stále možný klasický ruční postup.

Zajímavě řešené jsou závěsy držící plexi víko. Při otevírání jsou jakoby lehce pružné, kladou neznatelný odpor a neumožní úplně vyklopení víka. To zůstane ´měkce!´ zafixované v úhlu cca 60 stupňů.

Co potěší je automatické uspání stroje při cca 2 minuty trvající nečinnosti. A také umístění mikrospínačů na čelním panelu mimo víko, takže všechny funkce jsou dosažitelné i když je víko zavřené.

 

 

Gramofon TESLA MC 600 Q mi už zdobí horní polici na hi-fi stolku. Jde o krásný, totálně repasovaný stroj, který vypadá, jako by právě sjel z výrobní linky. S lehounkým přimhouřením oka.  Nízký profil, čisté linie, malinká tlačítka v kontrastu s “velkou” deskou, relativně malá přenoska, dlouhé štíhlé raménko v kontrastu s “krabičkou” na druhém konci obsahující servo motorek pro pohon přenosky.

Ne, že by se dnes na trhu nenabízely pěkné gramofony. Například vyšší modely značky Pro-Ject  jsou krásné stroje a také hodně dobře hrající. Ovšem i pěkně drahé… Viz různé recenze. Tohle gramo, to je takový veteránský vinylový Rolls Royce! Naleštěný a pečlivě udržovaný stroj, který nejen že dobře hraje, ale i moc pěkně vypadá. Motor není slyšet, kotouč pod přímým náhonem se tiše otáčí, raménko bez dotyku ruky bezhlučně najíždí k okraji desky a jehla dosedá do drážky…

Teď se už jen postarat o kvalitní „krmení“ v podobě kvalitních desek.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying