HUDBA,  TECHNIKA

German Physiks HRS – 130

Na výstavě Audio Video 2018 mne, kromě nádherných reproduktorů Xavian Prometeo, zaujaly i jedny – které jako reproduktory vůbec nevypadaly. Ale když se ty černé sloupy rozehrály, tak to byla opravdová lahůdka pro uši. Vystavovatel se o nich rozpovídal a podal opravdu velmi zajímavé informace. Tady jsou: German Physiks HRS – 130

Především tu jde o unikátní, tzv. omnidirectional Dicks Dipole Driver měnič, česky řečeno všesměrový. Konstruktéři údajně pracovali několik let na jeho matematické a fyzikální modelaci. Tento celokarbonový díl trůní nahoře a já si ho, uznávám, že poněkud přízemně, nazval jako poklička. Pohyblivé díly z karbonu prý váží asi 3 gramy.

Dicks Dipole Driver – detail

Při celkovém pohledu na reproduktor zaujme především osmiúhelníkový, odborně řečeno kabinet, který je uvnitř dělený na několik příček a celková tuhost je dotažena k maximu použitím speciální výplně zvané Hawapon, která údajně přetváří energii pocházející z vibrací na teplo. Prý tohle řešení pochází z nějakých armádních zařízení. Tohle ovšem není vidět. To říkal vystavovatel.

A také to, že jeden blok váží asi 29 kg, kmitočtový rozsah je neuvěřitelných hodnot 200Hz – 24kHz a na zadním panelu je možné v 4 krocích regulovat vysokofrekvenční pásmo. Co to ksakru znamená? Prý se tu nabízí absolutní přizpůsobení prostoru, ve kterém budou tyto reproduktory hrát. Jiná situace bude v rozlehlém sále zaplněném čalouněným nábytkem než v poslechové místnosti obložené akustickými panely. Každopádně German Physiks HRS – 130 prý, za použití super kvalitního zesilovače, umí „utáhnout“ až 400 wattový výkon!

 

A pak došlo na samotný poslech. Úžas. Nádherně lokalizovatelné nástroje a hlas zpěváka, a to jak v levo – pravé, tak předo-zadní pozici. Co je ještě úžasnější? Díky unikátní všesměrové konstrukci není potřeba hledat „TO“ přesné místo pro stereo poslech. Na vlastní uši jsem slyšel, že stereobraz lze v pohodě nalézt v kterékoliv části místnosti! Naprosto přesné basy a krásně prokreslené středy. Zavřít oči, a kapela vystupuje přímo před vámi a téměř vás nutí se po jednotlivých muzikantech rozhlížet. Nedisponuji odborným slovníkem, a tedy napíšu, že poslech by pro mne maximálně lahodný.

Jediné, co bych této konkrétní vystavené sestavě tak trošku vytkl, byla barva. V černém provedení mi tyto futuristické reproduktory připadly… jako k ozvučení smuteční místnosti. Po stranách katafalku by se opravdu „uživily“. Naštěstí německý výrobce nabízí několik barevných variant včetně bílé či různé barevné odstíny dřevité. Například ořech by vypadal určitě lépe.

Repro German Physiks HRS – 130, to je bez diskuze high-end kategorie. A tomu odpovídá i cena v rozmezí od 350 do 428 tisíc za pár, dle provedení. Je to láce, ale hrají náramně! A jsou naprosto unikátní.

Obrázky ve článku jsou stažené z internetu, detaily se mi v zatemněné poslechové místnosti nepovedly. Titulní fotka je moje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying