ZAJÍMAVOST

Foto editory nebo mobily?

Řeknete si, že tu pokládám hodně divnou otázku.

Bude jich víc! Žijeme totiž v době nevídaného IT/foto pokroku a tak dnes výrobci mobilních telefonů vkládají do svých top modelů fotografické moduly špičkové kategorie, často vybavené třeba excelentní optikou Zeiss. Plus vymazlený software pro následné zpracování fotek. Výsledkem je: že do pár vteřin po pořízení fotky ji máte k dispozici ve špičkové kvalitě! Takže se nabízí otázka z titulku: foto editory nebo mobily?

Možná že přeháním, ale mám za to, že každý z fotografů používajících klasické foto přístroje, snad krom naprostých profesionálů, neudělá kvalitní fotku tzv. na první dobrou. Možná jednu z padesáti. Vždy je potřeba tu námi zachycenou scénu poupravit. Tu víc, tu míň. Fotíme například do RAWu a následná editace je prostě nutná. Takže foto editory jsou nutnost.

Máme tu otázku č. 1

A tak musí přijít ke slovu specializované foto editory určené k následné editaci. Ptám se! Proč neumí zrcadlovky, bezzrcadlovky atd. totéž co mobily, přesněji řečeno jejich foťáčky plus software!? Proč musíme fotky stahovat do počítačů, kupovat a instalovat robustní foto editory a hlavně, učit se s nimi pracovat!? Využije amatér fotící rodinku a dovolenou u moře všechny moduly a finesy, které tyto složité programy nabízí? Ani náhodou!

A přiznejme si: zpracovávat fotky z dovolené ve drahém foto editoru a s bichlí-návodem na klíně? Přitom ani nevědět, co vlastně chci s fotkou udělat? To se mi jeví jako činnost lehce frustrující…

Jen pro drobnou analogii: cožpak si koupíte kuewsky drahou káru Ferrari a budete s ním jezdit po okreskách k babičce v Horní Dolní?

Otázka č. 2

Když už, tak který editor si vybrat? Placený nebo free? Zoner, Photoshop, nebo se poohlédneme po volně stažitelných programech? Kdoví jaké jsou? Nemůžou přece konkurovat těm placeným!

Omyl! Dnes nekonkurují! Mnohé free programy jsou totiž už na stejné úrovni, dokonce ne-li lepší, než ty placené! Třeba jen proto, že jejich aplikace jsou už opravdu vychytané, ořezané o zbytečnosti, kterým stejně většina uživatelů nerozumí.

Ano, free foto editory se zcela okatě inspirují u svých „velkých“ bratrů, ale zároveň se snaží přiblížit k „jednoduchosti“ zpracování odkoukané ze specializovaných mobilních aplikací. A navíc disponují jedním obrovským plusem!  Jsou zdarma, či jen za malý a vesměs akceptovatelný poplatek!

Foto editory stojí dost peněz

Ano, placené editory bývají robustní, drahé, a doslova přecpané funkcemi, které stejně většina fotografů nevyužije. Pro začínající je určitě lepší porozhlédnout se po těch free. Dnes je v tomto segmentu už nabídka poměrně široká a nutno zdůraznit, že se v žádném případě nejedná o nějaké „béčkové“ programy! Naopak! Mnohé doslova šlapou na paty těm placeným… a to je velmi zajímavé!

Inspirace u mobilů! Aneb, opět malinko odbočím.

Ano, ještě před pár lety by tomu člověk nevěřil, nicméně dnes je to fakt! Pokud vlastníte nějaký mobil z kategorie top, určitě má ve výbavě i hodně vychytaný foťák. A hlavně přidružený software, který při následném post processingu během sekundy fotku zpracuje do špičkové kvality! A tak tu máme další otázku: proč TOHLE neumí foto editory, často i za několik tisícovek?! Proč musí člověk studovat složité návody !? A právě ty „okleštěné“ free foto editory se k tomuto optimálnímu „mobilnímu“ stavu blíží.

Free foto editory Polarr a Aurora

Nyní v nejnovější verzi značené V3Polarr. Kouzlo programu spočívá v tom, že toho spoustu umí, je intuitivní, jednoduchý ve stylu pokus/omyl a je zadarmo. Přesněji: zadara je ta “normální” verze, za lepší, s několika více funkcemi, je potřeba si připlatit za měsíční používání cca 60 Kč. Jen tak, mimochodem: měsíční “nájem” programu Adobe Photoshop přijde bratru na cca 300 Kč!

Potřebujete rychle nějakou fotku oříznout, zmenšit na web, upravit trochu barvy, sytost, světla, stíny, hodit na ni třeba nějaký filtr, prostě za pár vteřin svoji dovolenkovou fotku vymazlíte a nepotřebujete žádný drahý Adobe produkt. A nejnovější verze V3Polarr už umí pracovat s RAW soubory.

Polarr V3 Vpravo pár nejnutnějších a přehledně uspořádaných šoupátek, vlevo pár dobře promyšlených filtrů. Co víc člověk potřebuje?

Aurora HDR

Produkt společnosti Skylum na to jde jinak. Chcete mít fotky přesně takové kvality, jako se objevují v časopisech? A stejné, ne-li lepší, než co „lezou“ z top mobilů? Hrábněte do pod či přeexponovaných částí fotky, upravujte strukturu HDR, eliminujte šum, vytáhněte detaily, které sice vidí oko, ale foťák je jaksi není schopen zdůraznit atd. A využívejte umělou inteligenci, kterou se tenhle program pyšní! Jejich “motory” a schopnost se učit jsou verze o verze na vyšším levelu! A na vašich fotkách to je vidět!

A já říkám: tohle je totiž přesně ten soft, který jsem měl na mysli, když jsem výš zmiňoval nadupané mobily! Jeden klik – a boží fotka! I když: pro mnohé „foto fajnšmekry“ bude zcela jistě technicky nedokonalá, přebarvená, mimo realitu… Jenže ona je, jednoduše, krásná! A o to tady přece jde!

Aurora HDR 2018, Vpravo roletky a dole přednastavené presety. V tomto případě, pro ilustraci, jsou hodnoty úprav vytažené na maximum. Výsledek? Jeden, dva kliky a máte fotky v HDR kvalitě!

 Dříve applovská Aurora je konečně k mání i pro Windows – a je to můj tajný tip! Není to free editor, za poslední verzi si tvůrci říkají o nemalých 100 €, nicméně verze z roku 2018 se dá sehnat už zadarmo! Poradím vám: nejdříve si ze stránky www.skylum stáhněte trial verzi a vyzkoušejte si program sami.

Poznáte, v čem je tento foto editor jiný, úžasný a silný! Jaké doslova psí kusy se dají s fotkami dělat! Aurora HDR totiž umí jednu krásnou věc. Po natažení fotek pořízených v RAWu vám z ní „na jeden klik“ vytvoří HDR formát, tedy fotku s velkým dynamickým rozsahem. Můžete použít několik desítek různých přednastavených presetů speciálně vytvořených pro zpracování fotek architektury, přírody, produktové foto, portréty atd.  A dají se mezi nimi najít i hodně vydařené. Třeba ty „autorské“, vytvořené špičkovými fotografy. Pochopitelně, že si můžete fotku detailně doladit k obrazu svému pomocí mnoha, mnoha šoupátek. Viz foto výše.

Umí zpracovat i .jpg ale…

Program je sice schopen dost razantně upravit fotky i v „obyčejných“ formátech typu .jpg, zde jde ovšem o výstup v jakémsi pseudo HDR formátu, v podstatě hodně podobnému tomu z mobilů. Ovšem ta správná řacha nastane, když si pořídíte alespoň 3 fotky jedné scény s rozdílnou expozicí (pochopitelně že za použití stativu a stejného typu foťáku). Aurora si je spojí a vygeneruje něco, nad čím zůstanete stát s ústy otevřenými! A pozor, všechny úpravy jsou nedestruktivní, můžete se kdykoliv vrátit, můžete přímo porovnávat fotku původní a upravenou, prostě paráda! Řekl bych, že foto editory Photoshop, Zoner a další, by se měli začít bát o svoje pozice!

Závěr

Foto editory nebo mobily? Pokud používáte dobrý mobil vyšší kategorie, máte celkem jasno, nic nemusíte řešit.

Pokud vy, foto nadšenci, hledáte mezi foto editory ten top a nechce se vám platit, vyzkoušejte programy V3Polarr nebo Aurora HDR z roku 2018. Každý má svoje plusy. Polarr je intuitivní a vcelku jednoduchý, Aurora zase umí HDR a z vaší průměrné fotky vytvoří jedním klikem dramatickou scénu. Je to návykové, to mi věřte!

Rozhodně nemusíte platit horentní sumy, abyste si doladili fotky k obrazu svému. Výše uvedené foto editory mi svými funkcemi přijdou naprosto dostačující pro 80% lidiček s fotoaparátem v ruce.

A až se jednoho krásného dne výrobci fotoaparátů probudí a konečně do našich zrcadlovek, bezzrcadlovek atd. doinstalují takový soft, jakým se nyní pyšní top mobily, pozbude otázka foto editory nebo mobily smysl.

A tady zřejmě leží veliký kámen úrazu. S prvním fotoaparátem vybaveným softem pro přímé zpracování fotek začnou výrobci foto editorů odpočítávat svoje poslední dny. Těch pár nadšenců, kteří si v editování fotek libují a kterým tato činnost naplňuje jejich životy – a, možná, i peněženky, všechny ty Photoshopy, Zonery a další tito lidé nezachrání. Otázka poslední: kdy k tomu dojde!?

Japonští výrobci zatím odolávají. Zcela jistě se jim do tohoto kroku nechce neb dobře tuší, že by šlo o nezvratnou mega revoluci ve foto branži.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!