(→→),  FILM,  Starší články

Film 1917

Natočená story dvou britských vojáků zahrabaných v nekonečných zákopech I. světové války kdesi na frontové linii na území Francie. Po shlédnutí mi film něco připomněl. Nedělám si licenci na nápady ale tohle mě napadlo ihned. Srovnání. Jednoduchá počítačová hra! Nikterak složitá, spíše střílečka.

Děj nebudu prozrazovat. A tak jen zkrátka: film 1917 se odvíjí jako cesta z bodu A do bodu B. Je to taková „vojenská step & run movie“. Od stromu ke stromu.

Cesta, při které dva britští vojáci mají kamsi dojít a komusi cosi předat. Pokud se tak nestane, bude velký průšvih! A stejně jako v počítačové hře se jim do cesty kladou různé překážky, tu větší, tu menší. A chtějí-li svého cíle dosáhnout, musí je bezpodmínečně překonat.

Větvení děje?

Ani náhodou. Film 1917 se sune vpřed v jasné a jediné příběhové linii. Jsou tu jen ti dva, hrdinové kladní, spousta dalších, dejme tomu spřízněných soudruhů, myšleno v duchu vojenském, a pouze pár záporáků, kterýmiž se v tomto případě stali pouze vojáci v německých uniformách. Až na výjimky jsou prakticky neviditelní.

Epický příběh?

Neřekl bych. Někde jsem četl, že jde o nejlepší válečný film od „Zachraňe vojína Ryana“. To zřejmě platí, ovšem označovat ho za epický bych si netroufal. Určitě zajímavý, nekomplikovaný na pochopení, s prostou dějovou linií. A s důrazem na nesmyslnost této brutální války. Nic víc od něj nečekejte. Až na jedno! Kameru!

Aspirace na Oscara?

Kamera ( Roger Deakins) je doslova fascinující a naprosto vás vtáhne do děje!! Reklama upozorňovala na zcela zvláštní techniku jednoho jediného, kontinuálního snímání celé dějové linie a já vůbec nechápu, jak to kameraman udělal! Jaké finesy k tomu používal? Chce to ovšem velké „plátno“, aby mohl člověk vychutnat všechny detaily. A že jich je požehnaně! Ale pozor na závrať!

A také je pravda, že pokud na to divák nemyslí, prakticky si té „nepřetržité kamery“ ani nevšimne. Tak je ten kontinuální záběr fantastický, ale svým způsobem i nenápadný.

A pokud jde o tu aspiraci na Oscara: film 1917 na ni zřejmě nedosáhne, ale kamera má určitě nominaci zaručenou!

Kdo by měl film 1917 vidět?

Fanoušci vojenství, období I světové války a military obecně. A všichni fanoušci kinematografie, kteří chtějí na vlastní oči vidět svým způsobem převratnou kamerovou techniku.

A proč „od stromu ke stromu“?

Podívejte se, prožijte příběh a pochopíte. Připravte se místy na hnus okořeněný troškou hororového koření a také na takřka neuvěřitelnou světelnou show v nočním městě. Následuje po jediném, skoro nekonečném, předělu asi po hodině filmu. A také si povšimněte pár do očí bijících nelogičností.

V hlavních rolích: George MacKay a Dean-Charles Chapman pod režisérským vedením Sama Mendese.

Moje hodnocení: film 80%

kamera 100% +

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!