HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

Eurokarneval a 25. festival Guggemusik souborů 2018

Masopustní rej

Karnevalové veselí v únoru a v Praze? Není to nějaká hloupost? Klik na net… a je to pravda!

Po sedmi letech k nám opět zavítaly hudební masopustní skupiny masek a šašků, tzv. Guggemusic, v rámci akce zvané Eurokarneval a 25. festival Guggemusik souborů 2018. Když není sníh, přijde karneval.

Rej… ne náš, ale importovaný z ciziny

Aha. Takže naše středoevropská tradice svým způsobem usedlého masopustního průvodu je tu přetavena do nablýskaného a načančaného temperamentu jihoamerického karnevalového veselí. No sláva, říkám si. V tento zimní čas se smutně šedivé a zamlžené ulice Prahy alespoň na chvíli prozáří jásavými barvami a rozezní radostnou hudbou.

Vše vypuklo v sobotu 27. 1. 2018 kolem 14. hod na Hradčanském náměstí. Těžko odhadnout, kolik účinkujících se tu sešlo. Podle ofiko údajů by jich mělo být kolem 1200! Hudebníci, tanečníci, blázni a šašci. Táhli Nerudovou ulicí dolů, přes Karlův most a dál, Královskou cestou.

 

 

Barvy rozzářily šedou Prahu

Bylo se na co dívat – i co poslouchat!

Co asi každému přihlížejícímu divákovi padlo do oka? Ty opravdu nádherné a naprosto originální kostýmy. A také masky nebo doslova vymazlené makeupy. Zkrátka, bylo se na co koukat.

S hudební prezentací to v některých případech už tak slavné nebylo. Pravda, pouliční muzicírování za pochodu v cca 4oC a v lehkém mrholení asi není to pravé ořechové. A nejen pro lidi ale i pro leckteré hudební nástroje. Ale podle plechovek s tekutou Plzní, které měli mnozí muzikanti zavěšené někde u pasu a ze kterých se v pauzách lačně občerstvovali, tady možná hrála svoji roli i menší alkoholová únava. Ale bubeníci v čele jednotlivých skupin do toho řezali, tubisté na konci vrněli a mezi nimi, trumpetisté, pozounisté, hráči na saxofon, flétny, u nás nepříliš známý nástroj zvaný Glockenspiel neboli zvonkohra atd.

Zkrátka, Královská cesta od hradu dolů se rozezněla něčím, co tu určitě není obvyklé. A to se v podhradí právě volil nový panovník.

 

Super masky!

Jen tak mimochodem: ti bubeníci a bubenice si fakt zasloužili uznání, protože tlačit svoji bicí sestavu na jakémsi vozítku po pražské dlažbě a ještě držet rytmus, klobouk dolů. Bušili do toho fest.

Bylo to zpestření jinak šedivého času

Víc není třeba dodávat. Video a fotky mluví za vše. Snad jen to, že většina asi ze 40 souborů byla ze Švýcarska, Německa, Itálie, Francie atd. Český jsem zaregistroval jen jeden, ale možná mi něco v tom mumraji uteklo. Hlavně že bylo veselo a Eurokarneval a 25. festival Guggemusik souborů 2018 se vydařil.

 

 

 

 

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying