HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

Emil Viklický trio v AghaRTA Jazz klubu

Pro mne co?

Na úvod říkám: pro mne zatím nejlepší jazzový koncert letošního roku! Emil Viklický je náš jazzový klavírista a hudební skladatel světového formátu, který stále křižuje napříč planetou. Už tato top známka, navíc zdůrazněná faktem, že jsem tohoto muzikanta ještě live neviděl hrát, velí, neváhat, a koupit biletky. A těšit se. Emil Viklický trio v AghaRTA Jazz klubu nesmím prošvihnout!

Kdo je EV?

Kdo je Viklický není třeba zdůrazňovat tady se dozvíte nejvíce. Jen mě zajímalo, s kým si bude jazzman v AghaRTĚ Jazz klubu v Železné ladit noty. Jména z programu mi nic neříkala (stydím se za to). Nicméně jsem si říkal, že muzikant světového věhlasu nemůže vylézt na pódium s nějakými čučkaři typu „šmidly bojz“. Zbytečná starost. Emil Viklický trio se předvedlo v perfektní kondici a sestavě.

Sestava

Pan kapelmajstr na klavír, občas ťuknutím na čudlíček přeladěný na měkce znějící klávesy. Na kontrabas předváděl svoje úžasné mistrovství excelentní Petr Dvorský. Bože, jak ten chlap dokázal lámat prsty na krku svého mohutného nástroje!

Kapitolou samou pro sebe byl bubeník Jiří Stivín junior. Takto dravou drum jazz jízdu jsem snad ještě live neviděl! A navíc ta kouzelná mimika ve tváři, doslova vteřinu po vteřině se měnící! Tento chlapík si koncert fakt užíval od první do poslední minuty!

Tady si dovoluji vložit video odkaz na zcela jinou akci, jen abyste věděli, který bubeník nás tento večer málem zvedal ze židlí!

Ale nebyl to jen bubeník! Celá trojka šlapala jako sakra dobře namazaná mašina! Zněly skladby pro Viklického tvorbu charakteristické. Tenhle člověk má slabost pro moravské lidové písničky, které dokáže mistrně přetavit do jazzové podoby. A nejen to. Na koncertě zazněly i hodně zajímavé předělávky písniček z pera dvojice Suchý Šlitr, jako Pramínek vlasů, Motýl nebo Tereza. Nebo “klasika”, opět do jazzového kabátku převlečená: Lístek Odvanutý (A blown away Leaf) od Leoše Janáčka.

Emil Viklický trio v AghaRTA Jazz klubu.

Dvě hodiny naprosto špičkového jazzu! Vesměs cizojazyčné publikum.  Hm… je fakt škoda, že do AghaRTA jazz klubu nenašli cestu našinci! Kde a kdy jinde máte šanci slyšet jazz světového formátu… a doslova za pár kaček!

AghaRTA duněla, sklepní prostor vibroval, klavír bušil, pak zasněně vířil kdesi v oblacích, Stivín byl chvíli jako utržený z řetězu, chvíli toulající se kdesi v mimoprostoru a Dvorský se svým odrbaným basovým nástrojem se chvíli mazlil, chvíli rval, div si na krku prsty nezlámal, muzikanti jeli na sto a více procent… a to je pak, vážení, boží poslouchání! Nářez jako blázen!

Kdo nebyl, může litovat. Němky v publiku halekaly nadšením!

Moje hodnocení: 100% a 10 navíc!

Emil Viklický trio v AghaRTA Jazz klubu Emil Viklický trio v AghaRTA Jazz klubu

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying