HISTORIE,  Starší články,  ZAJÍMAVOST

Dotek dávné historie a reel tape AL kotouče Basf

Ilustrativní foto

Cívky ležely v zapomnění

Kdesi na dně skříně a to dlouhých 34 let. Tehdy nesl svému uživateli nějakou audio nahrávku. A ten, v křesle pohodlně usazen, lačně naslouchal teplému analogovému zvuku, který byl na pásce uložený a nyní reprodukovaný. A určitě i mnohokráte láskyplně pohlédl na ten svůj krásný kus hi-fi techniky, kotoučový magnetofon, na kterém se kotouče/cívky Basf točily rychlostí 4,8 cm / sec.

Je to dávno…

…co byly cívkové magnetofony (cívkáče) vystaveny v našich hi-fi koutcích, hned vedle gramofonu. A na poličce: velevzácné kotouče/cívky Basf, Maxell, Agfa, Sony nebo třeba i naše, socialistické značky Emgeton. S top nahrávkami, x krát kopírovanými, které tehdy naplňovaly naše životy. Pamětníci pamatují…

 Doba letěla vpřed, na cívky se pomalu zapomínalo, přišly magnetofonové kazety – dodnes si pamatuji, jak jsme v němém úžasu stáli nad jedním z prvních „kazeťáků“, který se nám dostal do ruky, a nechápali, jak se to „obrovské množství pásku“ dokáže namotat do tak malé krabičky…

Potom digitální hrůza v podobě „hranatého“ CD formátu…a dnešek už známe. Źádné cívky ale Mp3, streamování, formáty .flac, .wave atd. Zde o tom píšu.

Jenže reel tape, nebo-li cívkáče, nejsou zapomenuté!

Kotoučové magnetofony jsou opět v kurzu, Stačí se podívat na nabídky různých bazarových portálů. Vintage repasované mašiny se prodávají leckdy za nehorázné sumy (nejsou výjimky i ceny kolem 2000 Euro). Na našich i cizích portálech. A stejně tak jsou pochopitelně „v kursu“ i nosiče informací. Tedy kotouče/cívky Basf, Sony, Agfa atd. Nemluvě o náhradních dílech.

Tyto konkrétní kotouče Basf…

…jinak řečeno též otevřené cívky – jsou z hliníku, tedy cennější než ty plastové. Je na nich namotáno asi 640 m pásky a dálka záznamu je – podle zvolené rychlosti posunu – 55 až 110 minut na jedné stopě. Co je nich nahraného, netuším. Nemám to kde zjistit.

Kotouče Basf jsou na prodej: 800 Kč za kus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!