CYKLISTIKA,  Starší články,  ZAJÍMAVOST

Dočkáme se Tour de France v Praze?

Bylo by to krásné! Vidět „na staromáku“ všechny top cyklisty, kteří se účastní tohoto proslaveného závodu! Nějaké informace už v médiích proběhly. Dokonce byly už zahájeny oficiální rozhovory vedení Prahy se společností ASO, která závod TdF vlastní. A se zajímavým závěrem. Dočkáme se Tour de France v Praze?

Myslím, že to zatím nehrozí!

Proč? Za prvé. Podle dodržované tradice jsou starty tohoto legendárního závodu (Grand Dépard) MIMO území Francie možné jen v lichých letech. A nejbližší volný termín by mohl být až v roce 2027. ASO má údajně o nové trhy zájem, navíc, v naší republice sídlí Škoda Auto, čili jeden z hlavních sponzorů Tour de France. Bylo by to logické. Jenže je tu za druhé.

Prachy, peníze, money, děngi, dinero, pieniądze!

Pražský rozpočet by start TdF „na staromáku“ přišel na částku kolem 170 milionů korun! Realita by byla údajně ještě horší: bylo by potřeba počítat s částkou blížící se čtvrt miliardě! A to se bavíme jen o prologu! S každou další etapou se rozpočet výrazně navyšuje! A nezapomínejme na vstupní poplatek pro ASO! Hostitelská města v minulosti tahle „rozpustilost“ přišla na 4-6 milionů eur!

Kde je ubytujeme?

Další problém! Tour de France se koná v turisticky exponované době. Na přelomu června a července. Praha bývá v ten čas už tak narvaná turisty a teď si vezměme, že by se tu měl ubytovat celý konvoj čítající 4000 osob! Plus stovky tisíc fanoušků z celé Evropy, neřkuli světa!

Dočkáme se Tour de France v Praze?

Bude to boj na politické úrovni! To je už jasné! Pražský magistrát by na celé té slavě kolem TdF mohl vytřískat body, anebo také krutě potratit. Jen si představme, co by se za ty peníze dalo pořídit! Nový velodrom, o kterém se roky mluví! Když zůstaneme u závodů: poslední Mistrovství světa v silniční cyklistice se v Praze na Strahově konalo v roce 1981! Byla by to krása, po mnoha letech sem opět dotáhnout absolutní špičku profi pelotonu, a to i ženského! A pěkně: Nerudovou uličkou, po kostkách nahoru na Pohořelec…

Nebo etapový závod kolem republiky!

I ten by se za ty prachy dal pořídit – a ještě by zbylo! Jen si to představte: třeba 6 etap na úrovni Pro Serie! Se vší parádou, s návalem fanoušků a s přímými přenosy na kanále Eurosport! Pro republiku kšeft!

Tak jak to dopadne?

Dočkáme se Tour de France v Praze? Nemyslím si! Ty prachy jsou nehorázné! Nevím, jak by se takovýto neurvalý zásah do rozpočtu města Prahy líbil lidem, občanům,voličům. Jsou tu potřeba stavět jiné, a řekl bych, že důležitější stavby. Nové trasy metra, rychlodráha k letišti, rekonstrukce mostů a vozovek…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!