Viola Smith
HUDBA

Dámě jménem Viola Smith je 107 let a bubnuje!

Tak to je, vážení, bomba!

Tuto babi z amerického státu Wisconsin zřejmě nikdo neznáte! A já neznám žádného jiného muzikanta napříč žánry, který by byl narozený v roce 1912 a dodnes byl aktivním!  Věřte, že existuje!

Viola Smith (původní jméno Schmitz) *29. 11. 1912

Pochází z ryze muzikantské a početné rodiny, kde vyrůstala spolu se sedmi sestrami a dvěma bratry. Každá ze sester hrála na nějaký hudební nástroj a tak bylo jasné, že si založí svoji rodinnou kapelu. V tento čas se ovšem vše odehrávalo víceméně v utajení. Hrály pod vedením otce, rozvrhly si nástrojové obsazení a na mladičkou Violu zůstaly bicí. Kapela si dala název „Schmitz Sisters Family Orchestra“.

Asi nejstarší foto Schmitz Sisters Orchestra. Vlevo za bicími Viola Schmitz – Smith ve věku 8 let!

Zajímavostí je, že vystupovaly jen o prázdninách a víkendech, protože holky chodily do školy.  Zúčastnily se i několika rádiových „talent“ soutěží. Postupem času se sestry začaly vdávat, stěhovaly se pryč, a to byl konec  Schmitz Sisters.

The Coquettes

To byl název první oficiální kapely, kterou Viola Smith založila v roce 1938 se „zbývající“ sestrou Milred. Byly velmi úspěšné a Viola za bicími získávala čím dál tím větší popularitu. Dokonce takovou, že se objevila na titulní stránce časopisu Billboard Magazine. Hrály tehdy velmi populární mix swingu, jazzu a roc´n´rollu. Historie „The Coquettes“ se uzavřela v roce 1942.

Viola Smith přijala pozvání, a až do roku 1954 hrála v komerčně velmi úspěšném ženském orchestru „Phil Spitany´s Hours of Charm“.

V tento čas také nahrála hudbu k mnoha filmům, stala se členkou Národního symfonického orchestru. Hrála se zpěvačkou Ellou Fitzgerald a byla tak populární (stále jako bubenice!), že si dovolila odmítnout (!) hrát po boku takového velikána, jako byl v té době Frank Sinatra!

A čím že byla Viola Smith tak populární?

Vždy’t to byla „jen“ bubenice!? Bylo to tak, že Viola byla zároveň velká showmanka a ve své době byla označována za nejrychlejší a nejpřesnější hráčku na bicí. A hlavně: měla velmi specifický styl hraní na dvanáctidílnou bicí sadu, což je zčásti vidět i na videu dole pod článkem.

Ambasadorka a endorserka

Tou se stal ve chvíli, kdy podepsala smlouvy se známými firmami produkující bicí nástroje: Zildjian a Ludwig. Objevovala se i v jejich katalozích.

Další tvorba

Postupem času pokračovala Viola Smith ve vystupování, hrála např. při inauguraci prezidenta Trumana v roce 1949, dlouhé roky působila na Broadwayi, kde vystupovala s kapelou „Kit Kat Clubs“.

Přetoč na čas 4:20 kdy začíná produkce. Viola Smith na bicí

Bylo tehdy obecně velmi zajímavé, že : dámy hrávaly ve vícero kapelách, a to leckdy velmi slavných. Bylo to kvůli tomu, že po válce se hodně amerických vojáků/muzikantů nevrátilo a v kapelách chyběli.  Ale mnohé byly, údajně, na pódiu doslova ignorované. Zkrátka: žádná z muzikantek tehdy nezískala ani zdaleka takovou popularitu, jako Viola Smith za mohutnou bicí sestavou. 

Viola Smith dnes.

29. 11. 2019 oslaví tato aktivní babka Viola Smith neskutečné 107 narozeniny! Je údajně, stále čilá, má skvělou paměť a stále dokáže rozvířit paličky na bicí sestavě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!