CYKLISTIKA,  SLIDE

Cyklistické rukavičky Fox Ascent

 

Aneb opravdu těsné spojení dlaně s gripem. Bez jakékoliv vystýlky.

Přiznám se, že jsem byl dlouhá léta své cyklistické kariéry zvyklý navlékat ruce do bezprstových rukaviček s co nejvíce vyboulenými vystýlkami plněnými gelem. To v případě letní varianty, ale i ty do chladu jsem preferoval alespoň trochu vycpané. Člověku tak nějak harašilo v hlavě přesvědčení, navíc masírované marketingovými slogany, že právě gelové stélky jsou nutné pro zvýšení komfortu při svírání gripů, hlavně co se týká eliminace vibrací.

 

 

Jenže v posledních měsících jsem začal cítit drobné problémy ve spojení s jistým bodem na hraně dlaně a zápěstí: karpálním tunelem. Tohle zatracené místečko zná určitě hodně cyklistů. Brnění, pálení, znecitlivění a nutnost často ruku protřepávat.

A tak, abych tu bolest alespoň trochu eliminoval, navléknu si na sebe řádně vypolstrované rukavice. To musí fungovat!

Jenže, nervíček v tunýlku provokuje dál. A tak koukám na ty gelové hrby ve dlani a říkám si: sakra, co když právě tohle utiskuje to inkriminované místo. Nové rukavičky – no budiž. Ale po čase se gelové Milešovky a Řípy poněkud vymačkají… a nervíček už po dvaceti kilometrech dává o sobě vědět. Tlačí na něj špatný grip nebo gelová boule v dlaně rukavičky!?

A co tak zkusit radikální změnu? Gelové stélky vadí? Tak je jednoduše zcela vypustím a koupím si lehké celoprsťáčky – BEZ jakékoliv vystýlky.

Cyklistické rukavičky Fox Ascent mi padly do oka. Jednoduché a od prvního pohledu jakoby odlehčené na maximum. Sešité ze čtyř dílů!  Přičemž tím hlavním je jemná kůže kozinka. Švy, pardon, nevím. Ani v nejmenším nejsou cítit! Poctivé, zažehlené, zatavené? To ví jen výrobce. Další části jsou vyrobené pro mne z neznámé tkaniny. Snad jen jemný froté proužek na vnitřní straně palce určený primárně k utíraní potu

 

Jemná kozinka a ještě jemnější švy

Mám s nimi najeto už asi 600 km a musím konstatovat: paráda. Ne, bolístka nezmizela, nicméně její pozvolný atak začínám registrovat daleko později, než tomu bylo dříve.

Ale co je důležitější! Cyklistické rukavičky Fox Ascent, jakoby se staly mou druhou kůží. Jemná kozinka natěsno přilne ke gripu, úchop dlaně je stoprocentní a netrápím se žádnými boulemi.

Pravda je, že první jízdy byly obdařeny celkem zajímavými pocity. Kozinka se jakoby přilepí ke dlani, je to těsné ale neobtěžující a po určité době si na to jezdec zvykne.

Léto. 30 stupňů. V těch rukavičkách ti přece musí být vedro? Častá otázka. Pardon lidi: klasické rukavičky jsou sice bez prstů, ale ty vrstvy gelových vystýlek ručičku utiskují a zahřívají daleko víc!

 Já mohu říct jen jedno… cyklistické rukavičky Fox Ascent navléknu na dlaně… a už o nich nevím. A mám za to, že skrz gripy jsou daleko vnímavější k povrchům terénu.

Co praní –  a vlhkost vůbec? Moje rukavičky dostaly pořádnou ťafku hned druhý den po nákupu. Při jízdě jsem byl obdarován menším přívalovým deštíkem, takže všechno na těle bylo totálně promočené a rukavičky Fox Ascent jsem musel doslova ždímat. Ježíš! Neuškodí jim to? Neprotrhne se ta jemná kůžička? Vysušil jsem je, kozinka nepatrně ztuhla a jakoby zkrabatěla, ale stačilo navléct na ruku, promačkat prsty a zase je vše ok.

Jen tak, mimochodem: mokrá kozinka má prý lepší přilnavost než suchá. Něco na tom bude. Pokud máte „jelenici“ na utírání oken na autě víte, o čem mluvím. Je to podobné.

Takže, co se týká praní: vidím to na lehké máchání s troškou mýdla. Víc nic. Kozinka sice trochu ztuhne a dost výrazně se zkrabatí ale stačí navléknout na ruce, promačkat a promnout. 

 

 

Shrňme si výhody:

Lehké a jednoduché rukavičky. Přitom svým způsobem bytelné! Použil jsem je na několika dalších činností – (a ani jsem si neuvědomil, že mám rukavičky na sobě): práce s klíčky od domu, rovnání kartónových krabic, práce s montpákami při opravě pláště atd.

Na koncích ukazováků a palců je jemné prošití. Kvůli jistému dotyku řadicích páček a též kvůli ťapkání po displeji – třeba mobilního telefonu. Funguje!

Nevýhody? Žádnou jsem nenašel. Snad jen vyšší cena.

Cyklistické rukavičky Fox Ascent jsou top model a pakliže někdo preferuje ochranu dlaně a bez zbytečných gelových stélek, tady jsou!

 

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying