TECHNIKA

Kávomlýnek Minaret 1989

Když člověk zahrabe v temných koutech garáže, může nalézt drobný poklad. A jako v případě tohoto kávomlýnku ( Coffee Grinder) je potěšující, že je nejen plně funkční, ale podle stavu mlecích kamenů velmi málo používaný. Oprášit, nasypat kvalitní zrnka kávy, zatočit kličkou a už to voní. Tohle mám rád!

Nejlepší káva je ta čerstvě upražená a namletá!

A to mi nikdo nevymluví! Žádné přednamleté balíčky, byť by měly být od světoznámých výrobců. A vcelku pohrdám i v současnosti tolik populárními kávovými kapslemi. Sice v nouzi největší…

Rozebrání kávové kapsle

Zkoušel někdo onu kapsli pitvat? Bude – a říkám na rovinu – asi nepříjemně překvapený, čím tu „platíme“ za naši pohodlnost! Plasty a 2 sítka. Na jednu kávu pár gramů bordelu! Při současné produkci a spotřebě jdou ovšem tato svinstva do několika tun denně, které někde musí skončit. Silně pochybuji, že jsou kapsle plně ekologicky odbouratelné! Stačí se kouknout na TOHLE video! 

Ruční kávomlýnky

Jako třeba tento Minaret jsou o něčem jiném. Máte kontrolu (!) nad nákupem kávových zrnek! Donesete si je v papírovém pytlíku. Ve specializovaných coffee shopech si můžete vybrat z bohaté nabídky: káva u Ugandy, z Nikaragui, Guatemaly, Kolumbie, bio káva z Peru (moje oblíbená) atd. Pochopitelně že čerstvě upražená! A 100% arabica!

Doma je potřeba uzavřít kávová zrnka v kvalitní dóze, pak si odsypat do ručního mlýnku Minaret – nebo jiného (Coffee Grinder) – párkrát zatočit kličkou…a máte božské pochutnání, které navíc provoní půlku baráku.

Máte ponětí, co se skrývá v kapsli?

Minaret

Tahle letitá mašinka byla vyrobená v roce 1989 ve firmě Kovoslužba Praha. Podle razítka byla vyskladněná měsíc před revolucí!

Mlecí kameny jsou ocelové, hrubost nastavitelná klasickým šroubem na ose. A co je velké plus oproti jiným mlýnkům!? Klička dlouhá 9 cm! Nemusíte tak zběsile mrskat rukou jako když mícháte napoj malinkou kávovou lžičkou v ještě menším hrníčku.

Statická elektrika?

Co je velmi zajímavé: u jiných plastových mlýnků jsem registroval problém se statickou elektřinou, která nedovolovala kompletně vysypat namletý obsah. Vždy uvnitř něco málo zůstalo. U mašinky Minaret tohle neznám. Nevím, co je zde použité za plast, každopádně žádná statika tu nefunguje a ze zásobníčku vysypu vždy všechno.

Na to, že je téhle mašince 30 let, mele Minaret velmi dobře. Káva je božská takže mi zůstane po ruce i budoucnu. Uvidím, jak dlouho vydrží.

 

One Comment

  • Marek Vojáček

    Zdravím. Já ho mám taky, je to nákup v bazaru a používám ho už pátým rokem. To video s kapslema jsem ukazoval ženě a byla z to v šoku. Už je přestala kupovat a tak melu i pro ni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying