HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

Co je to Guggemusik?

Znám mraky hudebních směrů, kategorií či žánrů ale při nedávné návštěvě pouliční Guggemusik show Eurokarneval 2018 v ulicích Prahy jsem si uvědomil, že tahle naprosto svérázná prezentace hudby spadá do zvláštní kategorie, která mi byla až dosud utajena. Dala by se definovat, jako naprosto odvázaná, až neurvalá, pochodová karnevalová hudba se svými vlastními pravidly prezentace.

Jak bylo na pražském vystoupení čitelné z informačních tabulí nesených vždy na úvod celé hudební formace, většina souborů pocházela ze Švýcarska, Německa, Rakouska a Itálie. A jak jsem se dočetl na netu: přesně v tomto regionu jsou tyto kapely „doma“. Na netu se také dá dohledat, že v různých regionech se nazývají poněkud odlišně: Guggemusik, Guggemoseg nebo třeba Chatzemusig.

Co je pro tento styl hudby charakteristické. Stačí se podívat na můj video sestřih na konci, či v článku…… na video záznam z pražské ulice. Je to dost často velmi početná banda lidí různého věku navlečených do uniformních kostýmů a masek. Čím jsou originálnější, tím lepší.

A pak je tady hudba. Hlasitá, silně rytmická, sem tam trochu mimo odladěná, ale to je prý schválně a velice umě zakomponované do originálu, aby se tím zdůraznila syrovost produkce. Na vlastní uši jsem zjistil, že to funguje.

Dominantními nástroji jsou hlavě bicí artilerie, které často čítají i 10 muzikantů! Plus další štěrchátka a cinkátka. Takže o velmi dravý rytmický základ je tu postaráno. Nejpočetnější je sestava hráčů na různé plechové nástroje: trubky, tuby, trombóny, klarinety, saxofony, píšťaly atd. A hlavně pak nesmí chybět squadra těch největších „plechovek“, jejichž hráči pochodují vždy na konci sestavy a funí do – suzafonu, co jim plíce stačí! Cíl je jediný: vyfoukat z těch plechů a z bubnů vytřískat co nejdravější velkoformátový zvuk.

Repertoárem jsou většinou známé pop hity, aranžérsky překopané pro potřeby konkrétního bandu. Dost často tak razantně, že to člověk odhalí až u druhého refrénu. Některé kapely si tvoří skladby sami a vychází třeba z lidových či dokonce dětských písní toho kterého regionu. Dá se říct, že produkce kapel je poměrně dost rozmanitá. A dokonce jsem viděl a slyšel veleznámý hit metalové kapely Iron Maiden, přetavený do pestrobarevného soundu jakési Guggemusik kapely.

 

Krásné make-upy… tahle kresba ještě nepatřila mezi ty top

 

Historicky má tento hudební styl původ někdy v 16. století, kdy se při masopustních pochodech vyháněl duch zimy. A tak musela být hudba co nejhlasitější, hodně podivná a řádně děsivá. S hudební produkcí musely korespondovat stejně děsivé kostýmy, které se původně vyráběly ze starých hader, plachet, houní, ručníků a masky pak třeba z kůry, zbytků kůží, dílů z mosazi atd.

Na konec ještě pár dat. První dechová pouliční kapela byla zaznamenána v roce 1874 v Basileji a termín Guggemusik byl zadokumentován poprvé na karnevalu v roce 1906 tamtéž.

Co říct na závěr. Já ty pestrobarevné a z dálky slyšitelné formace viděl a slyšel na pražské ulici kousek od Karlova mostu. Leccos v té jejich produkci skřípalo, ale to se dalo prominout s ohledem na nízkou teplotu a jemné mrholení, které nesvědčilo ani muzikantů, ani jejich nástrojům. Byla to ovšem podívaná! Ale někde v klubu… to musí být nářez jako blázen.

Co je to Guggemusik? Velká show, parádní odvaz. Čím barevnější a víc hlasitější, tím lepší! A hlavně: kopa radosti! Musíme přece vyhnat duchy zimy!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying