HUDBA

Cimbalom Unlimited aneb jazzový cimbál

Když se spojí…

… melancholicko -lyricko – dravý maďarský cimbál s americkou rytmikou, buď z toho vyleze paskvil, nebo vybroušený jazzový diamant. To v případě, že se nástrojů chytí opravdoví mistři. Tady jsem se dočkal právě toho druhého. Cimbalom Unlimited je jedno z top jazzových alb, které jsem v poslední době slyšel!

Kapela…

…je tříčlenná a tvoří ji špičkový maďarský cimbalista Miklós Lukács, který je zároveň autorem všech devíti skladeb, dále americký kontrabasista Larry Grenadier a excelentní hráč na bicí, Eric Harland.

Cimbalom Unlimited
Hráč na bicí, Eric Harland, hráč na cimbál Miklós Lukács, který je zároveň autorem všech devíti skladeb a excelentní kontrabasista Larry Grenadier,

Jak jsem se dozvěděl, Miklós Lukács je ve své zemi považován za top muzikanta, který se pohybuje v širokém spektru hudebních stylů – od vážné hudby přes folklór až k jazzu. A na této desce se nerozpakuje toto koření plnou měrou vmíchat do chutného pokrmu. Výsledkem je naprosto virtuózní album s názvem „Cimbalom Unlimited“ vydané u maďarské společnosti BMC Records.

Recenze

Stačí si třeba poslechnout 6 a půl minuty trvající úvodní skladbu „Balkan Winds“ a rázem je jasné, co může posluchač očekávat na hodinu trvající desce dál. Melancholii opuštěných široširých maďarských pust utápějících se v podzimních mlhách rázem protne divoké šestispřeží furiantských čikošů, basista Grenadadier buší do strun aby vzápětí sóloval smyčcem, vše je dynamické, neskutečně rytmické, prolíná se tu dokonce vážná hudba a jazz s art rockem, z reproduktorů se valí něco neslýchaného! Až mi z toho běhá mráz po zádech!

A to nás čekají další lahůdky. Třeba následující „Lullaby For An Unborn Child“. Zpočátku se tváří jako dílko opředené lyrickou nití, Miklósův ztichlý cimbál, jakoby něco hledal a tápal, jenže pak přijde mazlivý riff a rázem tu roste příboj, erupce všech tří nástrojů.

Nebo třetí v pořadí „Peacock Dance“. Úvodní riff, jako by vystřižený z rockové učebnice. Pak začnou celou bandou šít jazzoví čertící, Lukács tancuje paličkami cimbálu na prvotním motivu, jenže vzápětí je všechno jinak, kapela, jakoby nevěděla co hrát dál, jednotlivé nástroje tápou kudy kam, zasekla se snad improvizace? Ne, trvá to jen chvílí, cimbál ustoupí do pozadí, chvíli dominuje Grenadierova basa, pak se vše vrátí do úvodního motivu,  bicman Harland si vystřihne menší sóličko a, jak jinak, opět opentlené rockovými mašličkami.

Cimbalom Unlimited
Eric Harland

Cimbalom Unlimited je mimořádná deska!

Při poslechu nemá posluchač čas na odfuk, zvolnění, výbuch, láskyplné šeptání, hádka, emoce… Každý si vybere. Pnutí, balada, drama i love story. Pakliže se mám učit jazzová tempa s takovýmto nářezem ve sluchátkách, tak za chvíli dám kanál La Manche…

Album Cimbalom Unlimited, to je pěkně štiplavý maďarsko-americký jazzový gulášek, ukuchtěný v kotlíku kdesi v pustě a řádně okořeněný chilli kalifornsko-texaskou papričkou. Huba pálí, oči slzí, lapám po dechu, potřebuju hlt piva… ale uši? Těm to šmakuje! Když holt někdo umí, jde to samo. Prostě cimbál bez limitu.

Dávám 100%

Malá ochutnávka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!