CESTOVÁNÍ

Čertovy schody

Aneb řádná jizva ve tváři krajiny kousek nad Berounem. Velkolom Čertovy schody-západ je jen část zhruba osmdesát hektarů velkého dobývacího prostoru Koněprusy, jenž se rozkládá na katastrálním území stejnojmenné obce a sousední Tmaně.

V polovině 19. století prostě někdo čutnul do kopce a vida, tam vápenec. A kvalitní – údajně nejlepší u nás. Jen tak pro zajímavost, v základech Národního divadla je mezi ostatními i jeden právě odtud. Má číslo 15. Ještě nedávno se tu vytěžilo 300 tisíc tun za rok! Jak to tam vypadá dnes je vidět na fotkách a ve filmu dole pod článkem.

 

Stroje na dně svědčí o tom, že tu stále nějaká těžba probíhá

V internetovém článku ze září roku 2000 se leze dočíst, že zhruba za 16 let bude lom vytěžen, což znamená, že dnes by měl být už uzavřený. Lom ale na úplně zavřený rozhodně nevypadal a určité aktivity napovídají, že tu těžba stále pokračuje.

A určitě ke zlosti ochranářů přírody. Nicméně existují prý plány na jeho rekultivaci a masivní přeměnu na geologický park. Tak, aby pokud možno co nejvíce splynul s okolní přírodou. To rekultivační provázání záseků do okolní krajiny ovšem moc dobře nechápu. Obří jizvy tu zůstanou natrvalo, ovšem je pravda, že kdyby tu lom neexistoval, zalesněné kopce by nic zajímavého ke koukání nenabízely.

 

Krásná fauna a flora

Nyní je v části již nevyužívaného lomu zbudována naučná stezka Zlatý kůň a určitě se vyplatí celou si ji projít. Je dlouhá něco málo přes tři kilometry. Navštívíte mimo jiné 475 m. vysoký vrchol Zlatý kůň s nádherným výhledem 360 stupňů a pěkně do daleka. Milešovka, Krušné hory, Brdy… Po pár stovkách metrů sestupu se ocitnete na dně části lomu zvaného Houbův.

Lom Čertovy schody, ať zůstane v jakékoliv podobě, bude stále lákat turisty, neb pohled shůry je prostě impozantní. A vedle Koněpruských jeskyní i v budoucnu zůstane cílem mnoha turistů.

 

VIDEO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying