FILM,  UMĚNÍ & KULTURA

Černobyl


Právě jsem zhlédl poslední díl minisérie HBO nazvané Chernobyl/Černobyl. Téma týkající se této jaderné elektrárny asi u nás zná kdekdo. Aby ne. V dubnu 1986 zde došlo k největší katastrofě v historii jádrové energetiky. A chybělo málo a Evropa by už možná nebyla. My, pamětníci, víme, jak to tehdy vypadalo. Cosi se kdesi, na daleké Ukrajině pod nadvládou Ruska, stalo! Pár informací v televizi. Nic se neděje. Ubezpečovali nás. Až za dlouho…

Jak a co se přihodilo, je známé. Když ne, tak zde je odkaz na wikipedii.

Tvůrci…

…minisérie z produkce HBO si vzali za úkol, zmapovat a v hrané formě světu představit, co katastrofě předcházelo. To se paradoxně dozvíme až na konci seriálu – a hlavně: co všechno se odehrávalo od okamžiku, kdy mega výbuch v elektrárně museli, chtě nechtě, zaregistrovat i bolševičtí aparátčíci!  

Ti, kteří jinak, zcela nepochopitelně a trestuhodně, dlouho dělali mrtvého brouka a tématu Černobyl se dokonce chytala i všemocná KGB, která kdesi z ústředí dostala befel, všechny informace, pochyby, očitá svědectví atd. od okamžiku vzniku nekompromisně potírat. I třeba za pomocí okamžitých deportací podezřelých  do basy.

Tvůrci se vší brutalitou ukázali první minuty a hodiny po katastrofě, kdy jen pár lidí vědělo, oč se jedná. Stovky dělníků šli při prvotním hašení nevědomky na smrt neb o radiaci a jejím nebezpečí se mlčelo a nikdo, až na pár odborníků, vlastně nevěděl, co se ve skutečnosti v reaktoru stalo. Jo, maličkost, vybuchl! A lid na to spektakulární divadlo zíral z bezprostřední blízkosti, netušíce, že si právě podepisují ortel nepředstavitelně bolestivé smrti.

Scénář

Ten pominu. Snad jen, že je dobře postavený, dramatický až s hororovým nádechem, a trefně poukazuje na totální zkostnatělost bolševického režimu, ve kterém všemocní partajníci veleli všemu a všem, ale ve skutečnosti věděli hovno.

Ukazuje absolutní osobní statečnost lidí, kteří věděli, že jdou na smrt… a oni šli, a svoje úkoly-rozkazy- plnili. Aby pak sami svými těly naplnili olověné rakve a pod tunami betonu byli pohřbení kdesi v polích. Je tu v hodně drsných scénách ukázáno i to, co s člověkem radiace udělá.

 

Hodnocení

Potud bych dal sérii Černobyl 100% hodnocení. Celý film ovšem totálně sráží skutečnost – a já ji předpovídal a tušil – že hlavní a snad i mnoho vedlejších rolí NEHRÁLI ruští nebo ukrajinští herci!

 

Ať si kdo chce, co chce, říká: Rusa/Ukrajince prostě v jakémkoliv filmu nikým nenahradíš. Britští herci se sice snažili, všechna čest, ale já jim ty role prostě nevěřil! Ruská/ukrajinská mentalita, ksichty, ruský genius loci, způsob komunikace ale hlavně: jakási východní aura, vlastní všem Slovanům: to tady prostě chybělo/nebylo.

 

Po celou sérii jsem měl pocit jakési rozpolcenosti. Ano, tohle se stalo, exteriéry slušně vybudované, dramatické scény … ale ti lidé v nich se pohybující, herci, jakoby sem nepatřili, jako kdyby si k elektrárně Černobyl odskočili z komparsu od komisaře Barnabyho z jakéhosi Midsomeru.

Černobyl v dubnu 1986, to bylo jedno mega obrovské selhání celého bolševického systému, jehož dopad pocítila takřka celá Evropa! Chybělo málo, a průser epických rozměrů se mohl převalit skrz celý svět! Bylo tu osobní selhání jedinců, kteří věděli či tušili, plus osobní neštěstí jedinců, kteří ještě v době zrození katastrofy neměli ani potuchu o tom, co se děje, a co se všechno může stát.

Moje hodnocení: 60%

40 % srážím díky neruským hercům!

 

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying