HISTORIE

Čenkovský betlém

Malá vesnice v těsném sousedství vojenského újezdu Jince nabízí něco naprosto unikátního. 15. 12. 2012 byl do České banky rekordů a kuriozit zřizovaného Agenturou Dobrý den zaregistrován nejpočetnější betlém vyrobený ze sena v životní velikosti! Certifikát získal jeho stvořitel, Jiří Firýt z Čenkova.

Neznám toho člověka, ale tady, u malé kapličky před jeho umem smekám. I před paní, kterou jsem tu potkal a která mi hrdě pověděla, že ona ty postavy obléká. 20 lidských postav a anděla.

K vidění je toho tu ale víc. Stádo ovcí, pes, vůl, kozy, slon, velbloud a další. A všechny postavy šikovně zakomponované kolem malé kapličky.

Aby toho nebylo málo, poštěstilo se mi tu potkat i Betlémské světlo, který právě dovezl mladý muž, a pečlivě plamínek přenesl do lampičky před jesličkami.

 „Aby ti to nezhaslo!“ Komentovala pokus stará paní. „Nebojte, v autě mám ještě jeden…

Jak jsem se dočetl, tak Ekumenická bohoslužba při příležitosti převzetí Betlémského světla ve Vídni se uskutečnila v sobotu 16. 12. 2017. Pro Betlémské světlo se z Brna vydali skauti, kteří jej dopravili do České republiky a během dalšího dne ho rozvezli do všech koutů naší republiky. A já jeden plamínek potkal právě tady.

Viděl jsem už spousty betlémů. Hliněné, dřevěné, z těsta vyrobené, plechové, z olova odlévané. Čenkovský betlém je něco naprosto originálního. Každý, kdo projíždí trasu Zdice – Příbram by se měl v této vesnici zastavit a podívat se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying