CESTOVÁNÍ

Čeňkova pila

Krátké zastavení na nádherné Šumavě jsme věnovali návštěvě jednoho z nejoblíbenějších míst, a to soutoku říčky Vydry, Křemelné a vlastně v tomto místě i pramenící řece Otavě. I když slovo pramen tu není na místě, neb Otava vzniká soutokem právě výše zmíněných dvou řek. Občas se tento chyták objeví i v nějakém kvízu. Toto místo se nazývá Čeňkova pila.

 

Po nočních deštích a navíc dopované roztávajícím se sněhem ve vyšších polohách bylo koryto hodně naplněné, napěněné a bouřlivé a tak kamarád, aktivní vodák, plesal radostí a i smutkem, že si to tady nemůže sjet na svém oblíbeném kajaku.

 

K vidění tu tedy je nejen ten romantický soutok ale i známá Čeňkova pila, jejíž nedílnou součástí je tzv. vantrok.  Říká se, že je někdo „blbý jako vantrok.“ Sakra, co to je za slovo?

Tady vantrok vidíme plné nádheře. Jedná se o dřevěné koryto, které přivádí vodu pod vodní kolo, které pak může pohánět různá zařízení: mlýn, vodní pilu atd. Zajímavé je, že toto zajímavé dílo ze dřeva vyráběli specializovaní tesaři, tzv. sekerníci.

Museli to být opravdu machři svého oboru, protože konkrétně tady jde asi o 130 metrů dřevěných prken a trámů. Při stavbě byl třeba dodržovat velké množství technicko-stavitelských parametrů, hlavně pak jistý sklon a přesně vypočítané oblouky, tak, aby byla voda přivedena přesně tam, kam je potřeba a i její proud měl díky vykalkulovanému spádu přesně tu požadovanou sílu k pohonu kola. 

Na závěr jen pár dat. Původní mlýn tu byl postavený v roce 1723, v roce 1856 ho podnikatel Čeněk Bubeníček přestavěl na dřevozpracující pilu. V roce 1910 objekt shořel a město Kašperské Hory postavilo novou vodní elektrárnu, ale o 130 m níže po toku Vydry. A právě k náhonu byly vybudovány vantroky.

Čeňkova pila patří každopádně ke kouzelným zákoutím krásné Šumavy, je oblíbená jak mezi vodáky, tak i turisty pěšími, i na kolech. My tu byli v čase brzkém jarním, ve všední den… a nikde nikdo. Zima, necelé 40C. A ony vantroky, to je prostě technický skvost a důkaz umu člověka.

Technické a datové informace přebrány z wikipedie.

Dále: http://www.cenkovapila.cz/ind_cs.htm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying