ARCHIV,  ÚVAHY & GLOSY

Budoucnost hudebního průmyslu – 1. díl

Nedávno jsem viděl několikadílný dokument o historii naší, československé populární hudby. Jedna část byla věnována také vydavatelům a hudebním nosičům. A přitom byla lehce nastíněna otázka budoucnosti hudebního trhu. Dala mi podnět k zamyšlení.

Dávno tomu, kdy světem hudebních nosičů vládl vinyl. A s ním dlouhá desetiletí vzkvétal košatý strom hudebního průmyslu. Kdokoliv cokoliv nahrál, nazpíval, namluvil – a stálo to za vydání – bylo přes matice vyraženo do vinylu a v mnohatisícových nákladech hozeno na trh. A ten kupoval neb nebylo jiné alternativy. Peníze se točily ve velkém, umělci, producenti, vydavatelé, hudební manažeři, prostě celá tato branže vydělávala. A k penízkům dávala čichnout i grafikům, malířům či dalším umělcům, protože obal LP desky, to byla úžasná plocha pro tvorbu! Celých 1922cm2 a to nepočítám vnitřní booklet, který se leckdy do obalu vkládal. Hlavně v pozdější době a u těch opravdu vyhlášených vydavatelství a top umělců.

Přišel rok 1979, kdy se v laboratořích firem Sony a Philips počal rodit tzv. compact disc, neboli CD formát. Kdo mohl tehdy jen pomyslet, jaký totální převrat spustí o pár let později! Historicky prvním hudebním CD určeným pro širokou veřejnost bylo album Visitor skupiny Abba vydané v srpnu 1982. Pak to šlo ráz na ráz.

Vinyl byl překonán. Byl velký, neskladný, při reprodukci šuměl, praskal, vyžadoval citlivý přístup a dobře seřízený gramofon. CD bylo naprosto jiné. Malé rozměrem, skladné, takřka bezúdržbové, na rozdíl od „černé“ desky nezničitelné! Nosič už nedrásala jehla, ale hladil bezdotykový laser! A ten zvuk! Lidi, ten byl neskutečný! Ani stopa po vinylovém šumu a zkreslení! Čistý, dynamický, basy duněly, výšky cinkaly, středy ševelily…

LP deska byla rázem zapomenuta. Její věk se rozplynul jako pára nad hrncem v masivním rozšíření cd přehrávačů. Pravda, plocha obalu se výrazně zmenšila, umělci zaplakali, ale do plastové krabičky se nacpal několikastránkový booklet s texty, fotkami takže to zase nikoho tak moc netrápilo. Hlavně že to tak krásně hrálo a záhy ani výroba cd kotoučků nebyla tak drahá. Na pultech to bylo s prodejní cenou už podstatně horší. Vydavatelé si mnuli ruce. CD přehrávač do každé domácnosti, malé šuple na úschovu stříbrných kotoučků… a jedeme! Ani v nejmenším netušili, jaký zhoubný vir byl nasazen do jejich obchodního kožichu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying