FILM,  UMĚNÍ & KULTURA

Bird Box

bird boxCo je to?

Další film z dílny americké společnosti Netflix z roku 2018, tentokrát ovšem pod režisérským vedení Dánky Susanne Bier. Hned na úvod říkám: Bird Box není žádná sláva. A pakliže nepatříte mezi nekritické obdivovatele herečky Sandry Bullock, neplýtvejte nad tímto dílem čas. Podle stránek společnosti a podle několika zhlédnutých děl  je mi jasné, že Netflix je mega továrna na filmy a seriály. Ta je doslova seká, jako pověstný Baťa cvičky! Občas se jim podaří natočit něco celkem koukatelného, jako třeba seriál Lost In Space.  Nicméně zdá se, že většina jejich výtvorů je průměrné až podprůměrné kvality ve stylu: co nejvíce natočených metrů za málo peněz. Z tohoto pohledu mi tedy přišlo i dost překvapující, že se jim do filmu Bird Box podařilo angažovat právě hvězdnou Sandru Bullock.

O čem film je?

Téma je profláknuté, scénář plytký, herecké výkony taktéž žádná sláva a ani přítomnost slavné hvězdy to nezachraňuje. Z ničeho nic se tu zjeví “TO”, náš Svět je globálně čímsi napaden, a nikdo “TO” nesmí vidět. Jinak okamžitě propadne buď hrůze hrůz, nebo nebesky rozjásanému štěstí, což je ve finále úplně jedno, protože obě tyto totálně vyhrocené psychické polohy vedou k okamžitým sebevražedným jednáním. Lidstvo záhy zjistí, že na “TO” se nesmí za žádnou cenu dívat, ani koutkem oka se nesmí spatřit a tudíž se uchýlí do zatemněných domovů a pokud se chce pohybovat v terénu, tak jedině s páskou na očích. Ovšem některé sebevražedné scény ve stylu harakiri jsou natočené velmi působivě a působí až šokově. Za tohle snad jediný palec nahoru!

Problémů je tu hned několik. Zkuste si někdy třeba na své zahradě zavázat oči a hrát si na slepou bábu. Doporučuji s doprovodem! Nedáte to! A řízení auta naslepo, jen za pomocí navigace (úsměvná pitomost)?  To v zájmu vlastní bezpečnosti ani raději nezkoušejte! Ovšem v americkém filmu to funguje! Tam se hlavní hrdinka i malými dětmi pohybuje “naslepo” ve zcela neznámé krajině, plaví se dlouhé hodiny po řece… což považuji za velmi nedůvěryhodné až na hraně trapnosti. 

Poselství? Bojím se že nic moc!

A že vám, divákům, někdo na konci vysvětlí, co vlastně “TO” je? Zapomeňte! Možná virus, bacil, nová forma biologické zbraně nebo rafinovaný atak mimozemské civilizace. Pravda je ta, že na onu neznámou… co vlastně… citlivě reagují ptáci: plaší se. A původ je možná z Ruska…

Že by měl film Bird Box nést nějaké poselství? Hmm, přemýšlím. Možná by se dal zařadit do škatulky komorně sociálního dramatu s hororovým nádechem. Hlavní hrdinka čeká dítě, nechce ho, přemýšlí že ho odloží k adopci a i přes svůj věk čtyřicátnice trpí nemocí zvanou programově odmítaná socializace. Jenže celkem nečekaně a s krajní brutalitou začne působit “TO”. Přestálá hrůza vyústí k pochopení, že je součástí něčeho, nesmí stát stranou, musí se postarat o sebe, o děti, a že musí o holý život doslova zabojovat.

Moje hodnocení: 70%

TRAILER

 

 

Bird Box

 

 

V hlavních rolích

Sandra Bullock
Trevante Rhodes
John Malkovich
Danielle Macdonald
Sarah Paulson

Hudba
Trent Reznor
Atticus Ross

14. prosince 2018 (Spojené státy)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying