FILM

Bez vědomí je drama o totalitě

Aneb: oni se nás stále JEŠTĚ bojí, ale my se UŽ bojíme jich

Děj temného, až depresivního, seriálu se odehrává sice v roce 1989, tedy v roce sametově revolučním, ale pro pochopení souvislostí se navrací i do let osmdesátých, kdy se podivné plíživé bez vědomí zahryzávalo do všech, v této zemi žijících.

Sovětské impérium v Evropě se hroutí, ve vzduchu je cítit změna ale nikdo neví, kdy a jakou podobu bude mít.

Jde o nový seriál z produkce HBO Europe

Nástin děje

Marie je profesionální houslistka pocházející z disidentské rodiny. Její manžel Viktor je známý vědec, akademik a též disident, pronásledovaný STB. A tak se před 12 lety oba rozhodnou uprchnout ze socialistického Československa do Anglie. Marii to ovšem po čase táhne zpět, k rodině a přátelům. Naléhá na svého muže, tomu se však z pochopitelných důvodů nechce. Velké změny v tzv. “východním bloku” jsou sice již cítit ale on moc dobře ví, že situace v rodné zemi je pro něj stále nebezpečná. Bez vědomí je stále přítomné.

Jenže Viktor Sláma ví ještě něco víc a to NĚCO se stává kostrou děje, opatrně odrývanou.

Akademik svojí ženě nakonec podlehne, přání ji splní, souhlasí s návratem a děj nabírá na obrátkách. Disidentské drama se rázem mění na špionážní. Viktor, krátce po návratu a za dramatických okolností, zmizí a jakoby se po něm slehla zem.

Marie o světě tajných služeb a STB neví prakticky nic. Zjišťuje, že se o ztrátu jejího manžela nikdo nezajímá. Všichni dávají od jeho případu ruce pryč. Ba, co hůře, ona sama se stává terčem nebývalého zájmu STB.

Něco se v Československu děje. Ještě nedávno “stabilní a prokádrované” bezpečnostní složky se začínají divně drolit. Někteří začínají tušit něco velkého a rozhodli se hrát soukromou hru o přežití.

A zoufalá Anna v podivném bez vědomí začíná tušit, že se její manžel zapojil do jakési hry tajných služeb, které tu v té době a s narůstající aktivitou operovaly. Náhle se tu střetávají vlivy ruské KGB, české STB a britské tajné služby MI6. Jak je do toho bordelu zapojený Viktor Sláma?

Hodnocení 1. série

S filmovým-výtvarným- ztvárněním kulis totality bývá v naší kinematografii potíž. Je tu mnoho lidí, myšleno diváků, kteří ji zažili a mohou porovnávat. A leckdy oprávněně kritizovat.

Co si budeme povídat, v mnohých filmech a hlavně seriálech z “té doby” narážíme na jakési povrchní výtvarné ztvárnění jak exteriérů, tak interiérů. Typickým příkladem byl seriál Svět pod hlavou. Námět zajímavý ale vizualizace doby bolševika jakoby načrtnutá, v mnohých obrazech a scénách leckdy nedůvěryhodná.

Tohle se ovšem netýká seriálu Bez vědomí. A za to dávám oba palce nahoru. Seriál je temný, místy depresivní, jako byla ona doba. Z filmu je doslova cítit úzkost a všudepřítomný strach. Kulisy důvěryhodné, šedivé, zřejmě snímané kamerou přes nějaké filtry. Rizikové záběry z pražských ulic jsou nasnímané naprosto věrohodně. Jakoby se divák propadl v čase! Kameraman Jan Velický má za 1!

Základní herecké obsazení

  • Táňa Pauhofová – slovenská herečka v roli psychicky i fyzicky zdevastované houslistky Marie Skálové, která nepřestává bojovat za nalezení manžela. Skvěle zahrané!
  • Lenka Vlasáková – špičkové sehraná role životem a režimem otloukané sestry exulantky Marie. Nemůže své sestře zapomenout emigraci, díky které byla na zbytek rodiny v republice uvalena klatba STB.
  • Martin Hofmann – v roli mimo službu postaveného kriminalisty jménem Berg. Začne se zabývat odloženým případem akademika Viktora Slámy. Začíná tušit věci přelomové, nicméně jim zatím nerozumí. Hledá osobní prospěch.
  • Jan Vlasák – plukovní STB Vlach. Kovaný estébák,manipulátor a podvraťák, který tu ale, naštěstí, není zobrazený jako nějaká zrůda. Má i svoji lidskou stránku. A když se mu začne bortit profesní i rodinný život, ocitá se v koncích. Výborně a uvěřitelně sehraná role.
  • Kristýna Podzimková – Miluška, sekretářka plukovníka Vlacha. Atraktivní ale nešťastná ženská které v relativně krátkém čase záhadně umírají dva milenci. Končí jako “stará struktura”, osamocená, s lahví alkoholu v ruce zapíjí svůj žal a zbytečnost.

Je tu plejáda dalších herců, kteří se do svých rolí doslova “položili”. Zmíním tu pochopitelně titulního hrdinu, akademika Skálu, kterého výborně ztvárnil Martin Myšička, byť se na nějaký čas ze seriálu vytratil. Děj se tu odvíjel ve formátu “o něm ale bez něj”. Další zajímavou postavu sehrál u nás takřka neznámý kanadský herec českého původu David Nykl, a to roli agenta MI6, svoji brutalitou ne nepodobný kolegům z KGB.

Svoji roli britské kulturní atašé – jinak styčné důstojnice MI6, dobře sehrála anglická herečka Hattie Morahan

Je tu znát skvělý rukopis režiséra Ivana Zachiráše, který se , mimo jiné, proslavil jiným, špičkově natočeným, seriálem “Pustina”

Bez vědomí je drama o totalitě, o naší době nedávno minulé. Všichni jsme v něm žili. V bezvědomí. Dusno, šeď, depresivní nálady, strach. Tento film jest jakýmsi “nahlédnutím” do zákulisí. Něco se hroutilo, les se kácel a létaly třísky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!