HUDBA

Bára Basiková s novým albem Slzy

Konečně!

Hned na úvod musím konstatovat, že Bára nazpívala nové studiové album, které plně reflektuje její „synteticky–popovou“ minulost, která vzklíčila kdysi dávno ve skupině Precedens. Po pěti letech od posledního počinu! A volám: hurá! Bára Basiková s novým albem Slzy je opět na výsluní naší hudební scény!

Bára Basiková s novým albem Slzy

 Shit bulváru

Nenimrám se v bažinách bulváru, nicméně vím o tom, že Bára Basiková se čas od času ocitne v centru zájmu různých hyen schovávajících se v novinářské žumpě. O Báru a její tvorbu se už od jejích začátků zajímám a tak mne nemohly minout leckdy až nechutně nabobtnalé informace o těžkostech, kterými se naše nejlepší zpěvačka musí – musela brodit. Nyní z každé noty opravdu cítím, že album je její krve, vychází z nejtajemnějších zákoutí její duše a labyrintu srdce. A myslím, že se sama stále v tom labyrintu trochu hledá.

O albu obecně

Jsou na něm vesměs skladby o láskách, vášních, ovšem též o zklamáních, samotě, rozchodech a hledání cest. Album je temné, jako ten hluboký vesmír nad námi, mnohé texty jsou až depresivní a doslova fascinované smutkem. A vše je obalené do těžkých závojů novoromantiky, jejíž kořeny lze snadno najít v 80. letech minulého století.

Bára Basiková s novým albem Slzy

Recenze

Album Slzy vzniklo v autorské spolupráci a duchu melancholické hudby osmdesátých let. Písničky napsali Richard Ulrych a Luděk Fiala, kteří se zároveň chytili i produkce. Jednu skladbu otextoval Jan Dvořák, skvělé texty ke třem skladbám jsou od Medy Věžníkové.

A hned na úvod recenze musím napsat, ba zdůraznit, že je moc dobře, že ho Bára Basiková nazpívala v češtině! Krom hitovky „Dreaming“. Dočetl jsem se totiž, že prvotním záměrem bylo album nazpívat v angličtině. Prý by to bylo zvukomalebnější! Naštěstí šéf Warner Music pan Kočandrle nesouhlasil. Angličtina rozhodně NENÍ zvukomalebnější než náš jazyk!

Další rovina je, že tok slov a hudby musí posluchači protékat hlavou a srdcem souběžně, aby pochytil krásu celého díla. O této desce to platí dvojnásob! Nemůže při live poslechu škobrtat s překladem. Ne každý je jazykově vybaven tak, aby mohl plnohodnotně anglický text vnímat. A pokud je český text tak kvalitní, jako na této desce, bylo by trochu hloupé „lámat“ ho do jiného jazyka.

Jen si poslechněte třeba skladbu „Motýli“, titulní „Slzy“ nebo „Věrnou tmou“. Krásná, a opravdu zvukomalebná (!) čeština, kterou by angličtina jenom zprznila! Temná hudba s ševelivou češtinou, to je to kouzelné, a proč mám tuhle hudbu rád. A určitě nejsem sám! Stačí si ostatně pustit za sebou anglicky zpívanou hitovku „Dreaming“ a následující „Motýli“.

Jen pro příklad:

Motýli vládnou – nad námi dál – mrazí mi v zádech, pocitů cval – jenom tak letí – nemají cíl – bezhlavý lety- do cizích krajin

A totéž v angličtině (google překlad)

Butterflies reign – over us – freezing my back – feelings of gall – they fly – they do not have a target – headless flights – to foreign lands

Tak jaký text je zvukomalebnější?

Ale hlavně, vážení! Bára Basiková na albu „Slzy“ exceluje! Není u nás lepší zpěvačky, to tvrdím už léta! Naprosto sebevědomý a profesionální styl. Mazlivý, mrazivý, chvíli odtažitý a pak, jakoby kopíroval stavy srdce posluchače. Dá se říct, že si zpěv dokonale užívá a řekl bych, že ani nezkouší jít do krajních poloh, i když dobře víme, že na to má! Ctí atmosféru desky a to je dobře. Kdyby byla – coby excelentní sólistka – „vypíchnutá“ nad hudbu, asi by to nebylo to pravé.

Dalším silným momentem na desce jsou krásně vygradované skladby. Ta, nazvaná „Vesmírem“, je klasickým úkazem. Temný hukot protkaný smutným a jakoby strachem poznamenaným hlasem zpěvačky. Bára fakt umí!

Další sen se v prach se obrací – z černých děr se láska nevrací – v kruzích potácí se nad zemí – hvězdná loď – co ztrácí spojení

Pak se zapojí výrazný kytarový riff, rozjede se rytmika a máme tu vypalovačku jako blázen.

Další takovou jsou „Slzy“. Nádherná, skvěle vygradována skladba s naprosto špičkovým textem.

Nedá se spát – ozvěnám ztrát – v probdělých nocích – naslouchat – těžký je vstát
neznámý zvát –  srdce před tebou – zavírat

Bára Basiková s novým albem Slzy

Ne, posluchač nechce srdce svý zavírat.

Plíživě smutná skladba „Sen o modrém květu“. Jeden z vrcholů alba. Odchod, odcizení, smutek, smrt…

Někde z dřívějška jsem se dočetl, že kdyby Bára neměla děti, už by nebyla. Když do sebe naráží, tíha dávných závaží, na podnosech přináší, bolest, kterou neuneseš…

Ne, Báro, tohle neříkej! Kdo by nám pak tak skvělé desky natáčel! Na čí koncert bych se pak těšil! Tíha závaží, bolest přináší –  je to pravda, ale život máme jen jeden jediný! A nedá se kliknout na „copy“ a „paste“!

Bára Basiková s novým albem Slzy

Deska není v žádném případě návratem do minulosti! Cítím ozvěny, ale tady máme co dočinění s moderním elektronickým soundem.

Ovšem co zdůrazňuji: Bára Basiková s novým albem Slzy rozhodně není nahrávka pro každého! Má několik vrstev, které posluchač na první poslech neobjeví. A s těmi texty je nutné se mazlit. Hlas Báry k tomu v mnohých polohách vybízí. Kdo ovšem Báru „nenačetl“ v „osmdesátkách“, pochybuji, že se dnes chytí. Ale měl by se o to alespoň pokusit. Protože jinak o hodně přichází.

Moje hodnocení: 100% – temná nálada + 20%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!