HUDBA,  TECHNIKA,  ZAJÍMAVOST

Audio Video Show Praha 2020

Estelon Forza – duchové přicházejí
500 milionů let – korpus z břidlice
Fischer & Fischer

Jako každý rok tak i letos se v pražském hotelu Don Giovanni konala výstava špičkové hi-fi/ high-end techniky. A jak bývá již dobrým zvykem, přilákala spoustu lidí, nebojím se říct fajnšmekrů, kteří holdují špičkové reprodukci zvuku. A výstava Audio Video Show 2020 jim toho nabídla tolik, až uši a leckdy i oči přecházely. Nad požitkem akustickým i estetickým. Neb mnohé produkty byly po konstrukční i designové stránce nadmíru povedené. Zkrátka krása a originalita na každém kroku.

Podivné dotazy

Ona ta show ještě existuje? A co tam jako vystavují!? To jste všichni staromilci, že se pořád ještě babráte v jakémsi audio analogovém haraburdí! Dnes, když máme všechno v digitálu!?

Ano, i takové otázky jsem dostával od jinak velmi vzdělaných kamarádů. A já jim říkám: Fuj! NE hranaté nuly a jedničky, ale zvlněný analog nám, lidem, do vínku vložil sám pánbu! Ovšem haraburdí za tři mega? A třeba i za dvacet?! Možná se už nic moc v tomto segmentu nevyvíjí. V podstatě není co. Spíše se oprašuje to, co už kdysi fungovalo. A drobně vylepšuje. To je dnes faktum…

Takže jen velmi drobný výčet toho nejzajímavějšího, co se na výstavě Audio Video Show 2020 dalo shlédnout. Pohříchu jsou to hlavně reproduktory, neb to jsou ve většině „kusy krásného nábytku“ o jehož podobě, a to si přiznejme, dokážou naše ženy razantně polemizovat, neb ten je na očích a musí se z něj utírat prach. Nerozumí tomu ale v případě reproduktorů kafrat umí…

Estelon Forza z Estonska

Reproduktory, jejichž korpus je vyrobený údajně z nějakého hybridního kompozitu tvořeného mramorovým prachem a kaučukovým pojidlem. Působí velmi krásně, luxusně… a tajemně, jako zkamenělí duchové z doby minulé. A to jak v black tak white barvě. Mít je v pokoji správně nasvícené, návštěva by se jich určitě poděsila. Ovšem váha 150 kg by mohla provalit podlahu, a repráky by se mohly ocitnout sousedům na hlavách… cena kolem 3 milionů!

Estelon Forza – mramoroví duchové. V pokoji zhasnout, tyhle krásné kousky lehce nasvítit a návštěvu popadne hrůza

Kharma Elegance

Hodně zajímavě hrající reproduktory z Holandska. Ale také zvláštně vypadající (viz video). Prý originální! Hm! Když jsem to výš načal s těmi ženami… tyhle repráky by do bytu nevpustily, neb svým tvarem připomínají… hm… rakve.

Kharma Elegance dB7 S za 1 170 000 Kč

Xavian Quarta z Česka

Už mnoho let výrobce s top světovou pověstí. Nový model, masivní dřevěné desky, elegance. Ovšem pozor, změna! Že by rezignace na tradiční design Xavian? Ne! Návrat! Nostalgie. Zde jde totiž o strohý tvar, přesně takový, jaký známe ze let 70. – 80. minulého století. Ostré hrany, reproduktory pěkně v ose. Kdosi řekl: obyčejná škatule… Byla tu ale výjimečná šance podívat se do nitra této novinky. A tak se dal odhalit sofistikovaný systém vnitřních vzpěr tvořené 3 cm silnými deskami a tlumící prvky. Nic neošizené, na první pohled bytelně vyrobené. A velmi dobře hrající. Ovšem musím říct, že starší modely (Perla, Ambra…) se zaoblenými hranami jsou atraktivnější. Alespoň pro mne. Cena: 256 000,-

XAVIAN Quarta

Fischer & Fischer z Německa

Model SN-670. Naprosto originální a jedinečný korpus. Z pravěké břidlice! Musí být lámaná snad v jediném lomu neb pro výrobu reproduktorů jsou potřeba dlouhé pláty této horniny. Její stáří je údajně 500 milionů let! Mít v pokoji repráky, jejichž štípaný kabinet pamatuje Zemi z dávné doby mořem zaplavenou takřka bez kontinentů… Cena 700 000,- Váha 129 kg.

Výstava Audio Video Show 2020 toho pochopitelně nachystala daleko víc. Krásné gramofony, výkonné zesilovače, cd mašinky, kabely signálové, výkonové, síťové filtry, sluchátka, d/a převodníky, video techniku na špičkové úrovni atd.

Oproti jiným létům razantně přibylo síťových přehrávačů, jinak řečeno streamerů. A také, na moje dotazy o zdroji právě přehrávaných skladeb, mi bylo nejčastěji odpovězeno, že stream! Veliká výhoda pro návštěvníka: může si naporoučet, co chce slyšet a není odkázán na vkus vystavovatele, který leckdy bývá od vašeho na míle vzdálený. Takhle stačí požádat o nám důvěrně známou a naposlouchanou skladbu, vystavovatel ji najde v mobilní aplikaci ovládající stream – a můžete porovnávat. Já to takto činil a pro přímé porovnání je to super! Použil jsem skladbu Move od mojí oblíbené japonské jazzové klavíristky jménem Hiromi Uehera…

Výstava Audio Video Show 2020 se vydařila. Jako tradičně: vyplatí se přijít „na otevíračku“. Hned ráno tam ještě není tolik lidí a tak je prohlídka v úvodu poklidná. Čas na poslech i foto. Později se to fest zahustí a v malých cimrách není k hnutí.

Ano, jsme všichni staromilci, kteří se pořád ještě babrají v luxusním audio analogovém haraburdí! A to i dnes, když máme všechno v digitálu! My totiž milujeme obloučky a vlnky, ne 1 a 0 vysekané do hran!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!