HUDBA,  TECHNIKA

Audio Video 2018

Uběhl rok a do Prahy opět zavítala již tradiční výstava Audio Video 2018. Chodby a cimry v hotelu Don Giovanni se tak na dva dny proměnily v rušný úl příznivců lačných nových trendů. K pokoukání a hlavně ke slyšení toho byla spousta.

Nechci tady komentovat každou expozici, stejně mám pocit, že jsem všechny neprošel, protože krátce po zahájení se začali do hotelu hrnout návštěvníci a člověk po chvíli v tom bludišti chodbiček ztrácel přehled o tom, kde vlastně byl a nebyl. Soustředím se jen na to, co mne zaujalo.

Musím vypíchnout českou firmu Xavian. Přišla na trh s novinkou, svým top podlahovým reproduktorem Prometeo. Co mám povídat, oči doslova žasly a brada padala nad přenádherným výtvorem našich truhlářů a italského tvůrce vlastních reproduktorů Roberta Barletty. Masivní dřevo ořechu, oblé hrany, doslova vymazlené detaily, žulový podstavec, prostě top práce. Jeden reproduktor váží i s podstavcem 80kilo a cena – drobných 18 Kč přes 418 tisíc! Božský reprodukce, jiná se snad ani nedala čekat.

Uprostřed Xavian Prometeo 418 018 Kć

Zpátky na zem. Nebo ne, jdeme ještě výš. O hodně výš! Noblesní reproduktory Sonus Faber Aida. Cena? 2 333 999 Kč! Uf! Nádherná práce italských mistrů, kombinace dřeva, kovu a syntetické kůže. Možná vás napadne, proč ne pravá? Reproduktory jsou vysoké 1,7 metru a údajně není možné sehnat dvě pravé kůže stejné barvy, kvality a celistvé, odpovídající velikosti. Zvuk? Hrají. Pěkně. Ovšem zda o jeden milión a 915 tisíc lépe než výše popsané Xavian Prometeo!? To nejsem schopen rozpoznat a mám pocit, že valná většina návštěvníků to cítila stejně, alespoň dle odposlechnutých debat.

Sonus Faber Aida 2 333 999 Kč

Teď už opravdu dolů. Moc zajímavé reproduktory v jakémsi retro kabátku nabídla firma Elfton v regálovém modelu Vigo. Přiznám se, že když jsem je zahlédl poprvé, napadlo mě, že tu má stánek druhdy slavná Tesla a ukazuje světu vintage modely svých repráků s černou ozvučnicí řady ARS 1054 nebo 1058. Vigo je však nejnovější model, prý dva roky vyvíjený. Při výšce 48 cm a váze 12,8 kg stojí 42 tisíc. A nehrál špatně.

Elfton Vigo vlevo na stojánku

Hodně zajímavou „cool“ prezentaci představil legendární Marshall. Vytvořil zcela unikátní a ucelenou nabídku pro mladé nazvanou Lifestyle. Jednoduše řečeno: v designovém stylu světoznámých zesilovačů byly vytvořeny sluchátka, klíčenky, brýle, klasické i kufříkové gramofony, Marshall Kilburn neboli přenosné reproduktory, party repráky se stroboskopy a dokonce i Marshall Fridge lednice ve stylu klasických Marshall zesilovačů. Radost na ty blbůstky koukat. Ale třeba řada brýlí „club vision“, „optical“ nebo „sunglasses“ je fakt koukatelná, bluetooth sluchátka dobře hrají.

Marshall Lifestyle

Co mne asi zaujalo nejvíc: trendy ve vlastním zdroji signálů, neboli čím jsou ty drahé zesilovače a reproduktory za statisíce krmené. Pakliže ještě před nějakými deseti lety vládly cd přehrávače, případně vinyly, později DA převodníky a počítačové harddisky – dnes vládne stream! Spousta vystavovatelů měla svoje i hodně drahé sestavy napojené nenápadnou krabičkou velikosti té cigaretové k interní hotelové či externí wifi síti a tahali data např. ze streamu Spotify, Tidal či Applemusic. A debaty vedené a slyšné měly jasné resumé. Tudy se bude ubírat vývoj!

Audio Video 2018 se povedlo. Mozart nosil v srdci operu Don Giovanni a hotel stejného názvu zase ve svém nitru hostil top mašinky ze světa hi-fi a high-end. Světoznámý umělec by asi koukal. Třeba na malou krabičku, do které se vejdou všechny jeho opery. Vlastně ne do ní… úplně někam jinam…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying