FILM,  UMĚNÍ & KULTURA

… a jitra jsou zde tichá 2015

 

Válka není o tom, kdo koho zastřelí, ale kdo koho přechytračí.

Jde o klasický remake druhdy slavného černobílého filmu z roku 1972. Mnozí pamětníci ho znají z doby školní docházky, kdy jsme na jeho premiéru v kině museli jít povinně. Vzpomínám si, že jsme tehdy byli tímto filmem uneseni, jako ostatně každým s válečnou tématikou, na které jsme museli povinně koukat a tak se, k naší velké radosti, “ulejvat” ze školního vyučování.

Foto z původního filmu z roku 1972

Ty roky jsou už dávno za námi a film „… a jitra jsou zde tichá” upadl do zapomnění. Ovšem pokud si nyní vybavuji kusé vzpomínky, tehdy nám po jeho zhlédnutí nebylo nijak zvlášť dobře po těle. Snad proto, že jsme, coby 11-12 ti letí klučinové, hodně drželi palečky těm krásným vojandám, které ten hrozný fašista postupně zabíjel. A myslím, že nám dokonce tekly slzičky, když jedna po druhé padaly pod výstřely fašistů.

Když jsem se dozvěděl, že byl v roce 2015 natočený remake, docela rád jsem se na něj podíval. Už je proto, abych viděl, jak si s tématem poradili současní filmaři a jaké ženské vybrali.

No, překvapení bylo velké. Protože v případě tohoto snímku můžeme mluvit o totálním remake, snad by se dalo dokonce mluvit o precizní kopii původního díla. I ty herečky si byly koneckonců vcelku podobné a to oba filmy dělí 43 let! Pravda, ty “novější” vojandy jsou hezčí, v podstatě modelky, a i “hambatá” scéna v parní lázni je tu natočena daleko odvážněji než ta z roku 1972. Ježíš, tohle tehdy vidět ve věku 11 let, to bychom asi usínali s ještě daleko většími “srdečními” vibracemi než které nás postihly v tom roce 72!

Děj je v podstatě jednoduchý, bez větší zápletky. Kdesi na vzdálené Karelijské pustině (dnes území Finska, tehdy ruské) existuje malá, romantická vesnička a v ní je usídlena četa protileteckých kulometčíků – ovšem v ženských uniformách. Vojandy pochází z různých sociálních vrstev Ruska a díky flashbackům s náhledem do jejich dosavadních civilních životů se nám stávají jaksi bližší, neanonymní. Tady ovšem stojí společně proti nacistům, kteří napadli Sovětský svaz, jejich zem.

Po idylických úvodních scénách dojde na boj a ten pro děvčata nedopadne vůbec dobře. Víc neprozradím. Snad jen to, že stopáž původního filmu byla více než 3 hodiny. Oproti současné verzi byl, dle mého názoru, daleko více poetičtější, emotivnější a jaksi uvěřitelnější. Snad to bylo tím, že byl černobílý. Je ostatně ke zhlédnutí na youtube. Odkaz je tady.

Současná verze jde přímočařeji za dějem, jen co se divák seznámí s děvčaty, krátce nahlédne do jejich minulosti a divák-chlap zhodnotí jejich ženské přednosti vystavené v parní lázni (a že je co hodnotit!), už jdou do boje. Co člověka určitě pohltí, jsou přenádherné přírodní scenérie. Ve staré, černobílé verzi nebylo možné nic takové vychutnat. Ani hudba není špatná, tak trochu mi něco připomíná, ale nevím co.

Potěšilo mě to, že se ruská kinematografie neučí od té až nechutně nabubřelé, americké. Film je svým způsobem podmanivý, komorní, postrádá epičnost, sem tam se sice objeví náznaky klišé, ale není to nic vážného. Jo, takhle to mohlo v té době vypadat. Z filmu je cítit autentičnost a to se počítá…  

Co mě ještě při opětovném zhlédnutí staré verze (pro srovnání) překvapilo, že i když byl film natočený v době vlády bolševika a kremelského úřadování vůdce Leonida Brežněva, není ve filmu ani stopa po ideologické špíně. Krom zdůrazňování komsomolské, bratrsko/soudružské povinnosti, bránit stát. Ať to bylo, jak bylo, z tohoto postoje bychom si měli dnes brát příklad! 

… a jitra jsou zde tichá 2015“. Nejsem si jistý, proč byl tento film znova natočený. Rozhodně ho nelze označit za nějaké mimořádně stěžejní dílo ruské kinematografie. Je jen jeden z dlouhé řady filmů s válečnou tématikou. Umělecky také nepatří do top kategorie. Tak mě to přijde, že se současní autoři snažili spíš ukázat krásné ruské holky a přírodu. Válečné poselství o hrdinném boji proti fašistům je až na třetím místě.

 

 

Docela mě pobavily některé komentáře k filmu, uveřejněné třeba na stránce csfd.cz. Hodně pisatelů se pozastavuje nad „tupým“ staršinou, který si čistí kvér místo toho, aby se věnoval děvčatům a ulevoval jim od jejich erotických choutek. Je vidět, že mnozí pisatelé těchto slintů jsou asi majiteli lehce otupěné hodnoty IQ neb netuší, co je vojna a navíc válka – a vůbec jim zřejmě nedochází, co je vojenská kázeň, tady ještě podtržená důstojnickou hodností. Za jakékoliv sexuální harašení by staršinu čekala kulka do palice! 

Moje hodnocení:

A jitra jsou zde tichá 1972  95%

A jitra jsou zde tichá 2015  85%

Trailer k filmu

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying