ARCHIV,  FILM,  UMĚNÍ & KULTURA

8 hrozných – The Hateful Eight

Na nový film slavného Quentina Tarantina jsem se těšil, nicméně předem zhlédnutý trailer mě trošku varoval. Říkal jsem si, aby ten příběh vložený do krutého zimního nečasu v hornatém kraji amerického Wyoming nebyl tak trochu nuda. A ono na ni ve finále i došlo.

Příběh to byl veskrze jednoduchý. V jedné chalupě se díky nevypočitatelnému osudu sešlo několik více než pochybných existencí: mimo jiných i lovec lidí zvaný„Kat“ Kurt Russell a jeho oběť – desperátka (skvělá Jennifer Jason Leigh) vedená na šibenici, major Marquis Warren (Samuel L. Jackson), bývalý voják, ze kterého se také stal obávaný lovec lidí. Všichni se vzájemně nenávidí a tak se nakonec dílem otráví a vystřílí. Trvalo jim to téměř tři hodiny! Taková byla délka filmu a nutno dodat, že se leckdy i ztěžka vlekl. S trochou nadsázky bych řekl, že by se tento příběh mohl klidně odehrávat na divadelních prknech. Bylo to takové, řekněme krvavější komorní drama.

 

Desperátka ,skvělá Jennifer Jason Leigh, vedená na šibenici. Jak se později ukáže, všechen ten krvavý poprask se děje kvůli ní…

 

Co filmu hvězdného režiséra ublížilo nejvíce? Dlouhé, nic neříkající a nudné záběry na zasněženou krajinu. Zbytečně natahované dialogy ve stylu:

„Vy jste Ten?“

„Ano, já jsem Ten…“

„Vy jste opravdu Ten?“

„Ano jsem opravdu ten…“

„Vy jste tedy, no to mě podržte…vy jste opravdu ten?“

„Ano, jsem opravdu ten!

Vše se navíc odehrává v jedné jediné místnosti, když pominu záběry ve stáji nebo „utahané“ dialogy na palubě dostavníku. A divák čeká, co se bude dít, venku řádí divoký blizard a ono nic. Pak přece jen dochází ke skoku v čase zpět, kdy je nám vysvětleno, jak ke všemu došlo a proč to dopadlo tak jak dopadlo. Jenže přichází rozčarování. Příběh je plytký a pointa vyprchala kdoví kam. A že by měl film nést nějaké poselství? Tak to ani náhodou.

 

Samuel L. Jackson. Čekal jsem od něj víc.

 

Výkony herců.

Rozhodně nebyly špatné. Podle mě excelovala Jennifer Jason Leigh v roli desperátky, děvky a mrchy, vedená na šibenici. Já od začátku čekal na to, kdo bude tahoun, kdo vyplní svým výkonem hlavní roli. Čekal jsem, že to bude Samuel L. Jackson, hlavě poté, jakou skvělou roli odehrál v předešlém filmu Nespoutaný Django (černý majordomus Stephen) Nehrál špatně ale ta, svým „Katem“ vytrvale a opakovaně bitá potvora, ho předčila. Hlavně v závěrečných scénách.

Zmínit musím obraz. Prý se točilo na nějakou speciální širokoúhlou kameru a v exteriérech s minimem osvětlovací techniky. Pravda je ta, že těmi dlooouhatánskými záběry na zasněžené kopce se opravdu nešetřilo. A v interiéru se prý do záběru vešlo víc postav. Vědět to dřív, dával bych si na to bacha.

A jak to bývá u Quentina Tarantina zvykem, od jistého okamžiku litry krve, rozstřílené hlavy a chrlené zvratky nešťastníků, jejichž útroby byly leptané jedem.

Závěr. 8 hrozných – The Hateful Eight nic moc extra film. Ne, že by to byl propadák, věrným fanoušků se asi bude líbit. Já se chvílemi nudil a proto dávám šest bodů z deseti. Viděl jsem lepší.

 

Body: 6 z 10

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying