CESTOVÁNÍ,  CYKLISTIKA

Brdce – utajený skalní útvar

Mraky let kolem tohoto hrbu v lese jezdím na kole. Býval tu vojenský prostor. Vím, že nese název Brdce a nachází se nedaleko vesnice Horní Bezděkov. Ani nevím proč, nikdy jsem ho pečlivě neprozkoumal. Možná ze dvou důvodů.

Člověk se tu po přilehlé cestě žene na horském kole, registruje sice „jakousi“ skalnatou horu a říká si: kde se tady vzala? Má ale před sebou ještě dobrých 40 km, tak co by se tady zastavoval a něco zkoumal. Druhý důvod: maskování. Sotva se jaře okolní lesy zazelenají, z listnáčů se stane takřka neprostupná hradba a skrze ni není nic vidět. Jen tuším, že tu nějaký kopec existuje…

Nedávno mi to nedalo. Při zpožděném jaru byly stromy ještě neolistěné a moje oči se znova na ten kamenitý hřeben upnuly. Ksakru, co to tam je? Nějaká dřevěnice! Chata? Ale v tom případě tam musí vést cesta!

Ano, vedla. Nenápadná odbočka uprostřed lesa, strmá stojka na nejlehčí převod… jsem nahoře… a nevěřícně koukám! Jak je tu pěkné a až romanticky vyhlížející! Ta kamenná pole a skály, výrazně vyvýšené oproti okolnímu terénu! Kde se ten podivný útvar v délce asi 700m tady vzal?

Brdce

A tak jsem se obrátil na vševědoucí internet. Jde o morfologicky výrazný skalní útvar zvaný Brdce. Pozor, nespojovat s Brdy! Je známý a na různých stránkách zaměřených na geologii dobře popsaný. Důležité je, že tu není nijak omezený vstup.

Také je potřeba říct, že TEĎ je tu celkem pěkný výhled. To se ovšem za pár dnů změní, les kolem se zazelená, zezdola se skalní hřeben stane opět utajeným a shůry už nebude nikam vidět.

Na závěr ještě jedna zajímavost: v roce 2015 byly v těchto exteriérech natáčeny některé scény z pohádky Korunní princ.

Odkazy: Geologické informace

FilmKorunní princ

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying