SLIDE,  TECHNIKA

Gramofon TESLA MC 600 Q

V mojí hi-fi sestavě si našel místo top gramofon, kdysi vyráběný v ČSSR! Mnohými odborníky je označován za absolutní československou špičku v kategorii klasických gramofonů!

Patří mu právem ještě primát: první a jediný plně automatizovaný! Já jen dodávám, že TESLA MC 600 Q je, z mého pohledu, takový krásně vymazlený Rolls Royce mezi našimi gramofony, před půl století vyrobenými.

 

TESLA MC 600 Q – mohl to být kdysi super vývozní artikl. Jenže bolševik neměl prachy a to je vlastně i dobře, Kusů nebylo tudíž vyrobeno mnoho a jsou dnes unikátem.

 

Jedna zajímavost z historie, která ukazuje na to, jak to tenkrát za bolševika (ne) fungovalo.

V roce 1985 získal tento gramofon zlatou medaili na veletrhu spotřebního zboží v Brně! A poté se téměř dva roky nevyráběl! Údajně to bylo tak, že uvnitř gramofonu se používaly nějaké zahraniční součástky… a bolševik na ně neměl devizy. A protože zahraniční konkurence nespala, jinak prestižní gramo z Tesly Litovel se na světovém trhu už neprosadilo. Ten už pádil vpřed a na nás nepočkal. V této době byla cena přístroje 4320 Kčs. Na druhou stranu je to dobře! Tím, že se nevyvážel ve velkém, tak se moc kusů nevyrobilo a jedná se tedy o cenný unikát!

Teď zpět ke konstrukci. Na špičce jakési komůrky pro přenosku je umístěno optické čidlo, které si umí najít začátek desky, na konci vypnout a vrátit se do výchozí pozice. Umí též opakované přehrávání „repeat“ a ruční (pomocí mikrospínačů) posun na desce třeba pro rychlé vyhledávání začátku další skladby nebo nějaké konkrétní pasáže. Pochopitelně, že tomu všemu musí předcházet automatická kalibrace podle průměru desky.

Je zde možné také elektronicky nastavit svislou sílu na jehlu, antiskating a tlumení rezonance ramene.

 

 

Talíř váží údajně asi 3 kg a pohání ho středový motor bez dalších převodů s automatickou regulací otáček řízenou krystalem. Tento pohon se nazývá Direct Drive.

Funkce jsou od začátku jasně pochopitelné. Jen jsem malinko tápal při požadavku na volnou rotaci talíře bez dosednutí jehly do drážky, abych mohl  rotující vinyl pohodlně přejet kartáčkem a antistatickou utěrkou. Naštěstí jsme na to přišel.

Po pár prvních hodinách reprodukce mi došlo, že trochu chybí mikrospínač pro zvednutí přenosky v průběhu reprodukce. Ale i to je vyřešeno přes stávající mikro tlačítka, jen vědět, jak na to.

Jednou se mi také stalo, že u starší desky čidlo nenašlo začátek ani konec, a muselo tedy dojít na ruční nastavení. Děje se to tak opakovaně takže jde zřejmě o nějakou chybu na vnější hraně vinylu a optické čidlo nenajde zaváděcí drážku.

Zajímavě řešené jsou závěsy držící plexi víko. Při otevírání jsou jakoby lehce pružné, kladou neznatelný odpor a neumožní úplně vyklopení víka. To zůstane ´měkce!´ zafixované v úhlu cca 60 stupňů.

Co potěší je automatické uspání stroje při delší nečinnosti – zatím jsem nepodchytil, o jakou časovou prodlevu se jedná. A také umístění mikrospínačů na čelním panelu mimo víko, takže všechny funkce jsou dosažitelné i když je zavřené.

 

 

Takže gramofon TESLA MC 600 Q mi už zdobí horní polici na hi-fi stolku. Jde o krásný, totálně repasovaný stroj, který vypadá, jako by právě sjel z výrobní linky. S lehounkým přimhouřením oka.  Nízký profil, čisté linie, malinká tlačítka v kontrastu s “velkou” deskou, relativně malá přenoska, dlouhé štíhlé raménko v kontrastu s “krabičkou” na druhém konci obsahující servo motorek pro pohon přenosky. Ve srovnání např. se se současnými, “krabicoidními” modely Pro-Ject je tohle gramo takový vinylový Rolls Royce! Teď se už jen postarat o „krmení“ v podobě kvalitních desek.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají program Akismet k omezení spamu. Zjistěte, jak jsou vaše údaje komentářů zpracovávány.