HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

Příběh písně – The Headhunters – If You Got It, You’ll Get It

Píše se přibližně rok 1985, sametová revoluce v nedohlednu, vládne tady bolševik a fanoušci rockové hudby, a vůbec hudby pocházející z tehdejšího „západu“ skuhrají, nadávají, rozrušeně ladí rozhlasové kanály vysílající zpoza západních hranic a někteří snad nad tou bezbřehou marností i pláčou. Tam, tam to žije! Ale tady, u nás?

Úhor a spáleniště, přes které se jde pouze v jakési pokrokově budovatelské písni. Lovíme na rádiových vlnách rádio Luxembourg, tedy, pokud to jde, pokud není příslušný kmitočet rušený. Stejně tak třeba stanici Volá Londýn a pravidelnou nedělní diskotéku začínající něco po 15. hodině. A další…pamětníci si určitě ty časy pamatují…

Někdy v té době jsem měl kamaráda a z důvodů popsaných výše bych ho označil za naprosto klíčovou osobu v počátcích mého vnímání hudby na západ od našich hranic. Nevím, jak to dělal, údajně měl tehdy nějakého rodiče v diplomatických službách, už si to pořádně nepamatuju.

Důležité bylo, že ten člověk měl doma POKLAD! Vinyly ze „západu“ a s aktuálními daty vydání! Pro tehdejší čas neuvěřitelné skvosty rockové a jazz rockové hudby! Něco, o čem snily statisíce hudby milovných lidiček, dosud uzavřených před železnou oponou… nebo za? Deep Purple, Kiss, Black Sabbath, Nazareth, The Sweet, Procol Harum… co jméno, to perla, pro jejíž vlastnictví by se tehdy snad i vraždilo.

Zatímco jiní sjížděli snad stokrát ohrané magnetofonové pásky s x-tou kopií, my si šlechtili ouška krásným zvukem z originálních vinylů!

Nyní se dostávám k oné písni. Mezi těmi černými vinyly se našel jeden docela výjimečný. Jenže hudba to byla pro nás tehdy poněkud složitá, jazz rockové postupy a rytmus nám moc nevoněl. A to jsme ještě netušili, že se mu říká funky. Nebo jazz fusion. A k tomu živočišně tepající basová linka. Album skupiny The Headhunters a deska Survival of the Fittest.

V tom roce 85 jsme desku odložili jako nezajímavou. Měli jsme jiné. „Párply, Svíty a Sabaty“. Jenže právě skladba If You Got It, You’ll Get It se mi tehdy nějak zasekla do hlavy. Ani jsem nevěděl proč.

Léta plynula a já na ni dočista zapomněl. V tom přívalu různých hudebních žánrů není divu.

Někdy v roce 1993-4 se mi do rukou dostala videokazeta s nahrávkou z živého vystoupení jedné mé oblíbené kapely. A na konci záznamu… ksakru! Tohle přece znám! Nahrávka živého koncertu přemazala cosi, co bylo na pásku nahrané původně. Černobílý, snad jen minutu dlouhý, závěr živého vystoupení kapely The Headhunters se skladou If You Got It, You’ll Get It.

Okamžitě jsem volal kamarádovi, tomu, kdo mi kazetu nahrával. A ptám se, kde k té původní nahrávce na pásku přišel. Nevěděl, nepamatoval si. Ani jsem se nedivil. On s těmi videokazetami kšeftoval a totálně ztrácel přehled.

A ona skladba se mi opět na dlouhé roky vykouřila z hlavy. Měl jsem, a stále mám, jiné nahrávky od této kapely, ale ta konkrétní skladba mezi nimi není.

Až nyní. Při svých toulkách webovým světem jsem narazil i na kapelu The Headhunters. A rázem si vzpomněl i na tu konkrétní skladbu. Klik sem, klik tam, hledám, šátrám. Jaký jen byl její název!?  A kdesi z hlubin netu jsem ji nakonec vyhrabal! Onen černobílý záznam live prezentace skladby – If You Got It, You’ll Get It, která mě svým způsobem provází už od toho roku 1985.

Video bylo pořízené v prehistorickém čase: 9. 5. 1975 ve v hale Winterland – San Francisco, CA. Koho tam vidíme a slyšíme?

Přímo ďáblem posedlého kytaristu, který jakoby vypadl z hnízda čaroděje Hendrixe a tady předvádí doslova voodoo temné kouzlení. Je jím tehdy mladičký DeWayne “Blackbyrd” McKnight. Na basu neskutečně tepe a poněkud neuměle deklamuje Paul Jackson, drobné, ale výživné přihrávky v úvodu a na konci skladby přidává saxofonista Bennie Maupin a v pozadí vše kontroluje a přesným rytmem svazuje bubeník Bill Summers. Pak je tam ještě k vidění a slyšení jeden nástroj ovšem nevím, jak se mu říká a kdo že na něj tak mistrně hraje.

Každopádně ona nádherná souhra tohoto tajemného nástroje a kytary DeWayne “Blackbyrd” McKnighta na úvod a závěr skladby je to, co mým uším výjimečně ladilo už v tom roce 1985, pak v roce 1993… a nyní. Do toho excelentní dunivá funky basa a drobné motivy saxofonu. Tak tohle je příběh písně – The Headhunters – If You Got It, You’ll Get It

A tady je ono video. Tohle se hrálo v roce 1975. No není to nádhera?!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!