CYKLISTIKA

La Vuelta 2018

Tak se nám před pár dny představil třetí velký cyklistický podnik spadající pod trojku „Grand Tours 2018! Španělská La Vuelta.

Nutno hned na úvod říct, že tento poslední závod z velké a slavné série se zdá tak trochu upozaděný oproti jarnímu závodu Giro, a hlavně pak mega populární „staré dámě“ Tour de France. Alespoň já to tak už nějaký rok vnímám. Proč?

Giro d´ Italia se jede, jako první závod série, již v květnu. Celý svět je natěšený na svoje miláčky. Po dlouhém zimním absťáku je sledovanost tohoto etapového závodu na vysoké úrovni.

Jenže: v minulých letech jsem si všiml jedné věci. Ať je ten závod sebeatraktivnější – a že ten letošní určitě bude – stále je vnímán jako jakási příprava na TO opravdu veliké show, červnové Tour De France. Tam se odehrávají slavné bitvy, tam se rvou o žlutý trikot ti nejslavnější. Vyhrát TdF, to je marka kvality nejvyšší. Nehledě na to, že mnozí jarní Giro raději vypustí a soustředí se hlavně na TdF.

A La Vuelta? Přijde mi, že se stále nezbavila a nejspíš taky nikdy nezbaví přívlastku té „třetí Grand Tour v řadě“. Nicméně je pravda, že mnozí fanoušci v posledních letech mění názor a říkají, že je, hlavně oproti „usedlé staré dámě“, podstatně zábavnější. Uvidím, nechám se překvapit.

Ovšem je tu také skutečnost, že mnozí závodníci jsou z Tdf unaveni a tak mi to přijde, že na španělské silničky jsou svými týmovými šéfy dosazovaní ti „z druhé vlny“. Nechci říkat ti horší… ale také ne top hvězdy. Co si budeme povídat, vítězství v Tdf má daleko vyšší hodnotu a zvuk, než na Vueltě, potažmo Giru.

No a diváci? Ti jsou již unaveni, když je do sytosti nakrmily dlouhé přenosy z etap z Gira a TdF. A navíc, srpnový termín koliduje se skutečností, že „Evropa“ má dovolenou, ve velkém se stěhuje k moři a nějaké cyklistické zápolení v pyrenejských horách je už moc nebere.

Co nás tedy letos na Vueltě čeká? Pořádná nálož! Celkem 3271 kilometrů, 46 horských průsmyků, devět etap s cílem na kopci.

A předposlední den, doslova peklo na silnici! Neskutečných 4000 nastoupaných metrů. 6 hodnocených vrcholů, z toho 4 první kategorie a finiš na nejtěžším andorském kopci Col de Gallina. A to všechno… v etapě dlouhé pouhých 105 km! Šílenost, která může totálně překopat výsledkovou listinu a mnohé cyklisty dočista v přímém přenosu vyšťavit!

Tohle čeká na cyklisty předposlední den. Opravdová šílenost v podobě 4000 nastoupaných metrů za 105 odjetých kilometrů!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!