HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

Babymetal – metal z Japonska

Řekl bych, že zároveň i marketingový tah jako prase!

Že se v této daleké zemi vycházejícího slunce nemůže urodit zajímavý heavy metal? Předsudky vůči tomuto spojení jsou v hudebním světě velké. A je potom celkem pochopitelné, že když se něco takového zjeví, šmahem je to vhozeno do kanálu. Bohužel. A to se děje v branži, která se jinak pyšní vcelku vzácnou tolerantností a vstřícností.

Někde je kapela označována jako bizarní, jinde se poukazuje na nízký věk zpěvaček (16-18 let) s tím, že jsou jakousi agenturou zneužívané a že je zpívání vlastně ani nebaví. Nechybí ani vyhrocená hodnocení jako nechutné, zvrácené a neetické. Vsadím boty, že tyhle zvratky nezřídka vypouštějí jedinci, kteří se každý večer ukájí při sledování porna s nálepkou teens! Natočeného v kupé šikanzen expresu někde na dohled od sopky Fuji.

 

 

Tyhle tři dívenky to dokáží pěkně roztočit

Já tvrdím opak! Když už Evropa ani Amerika nejsou schopné do rockového ringu vypustit nic zajímavého, musí se toho chopit lidé na druhém konci světa. Co na tom, že byla tahle sebranka vytvořena uměle. Kolik jiných kapel na světě bylo takto slepeno a nikomu to nevadí!? Jedno nelze lidem v pozadí kapely upřít: přišli s něčím, co metalový svět baví! A o to přece jde!

A přitom to byl v roce 2010 v podstatě pokus.

Agentuře Amuse, která má údajně na japonskou hudební scénu veliký vliv, se podařilo skloubit dva tamní velmi populární styly: tanagerský, barvičkami a pozlátky jiskřící pop a heavy metal. Pod jejími křídly už nějaký čas figurovala jistá popová skupina Sakura Gakuin. Ta natočila desku a na ní bylo pokusně vloženo metalové kukaččí vejce: skladba “Doki Doki Morning”. Jako malé zpestření. Jenže pak byl natočen k písni i videoklip a na youtube  se z ní stal ohromný hit. Metaloví psi byli vypuštění! Dodnes má video necelých 19 milionu zhlédnutí!  Management ucítil šanci zaplnit díru na trhu, z náhodného pokusu se stala plnohodnotná značka a z kukaččího vejce se zrodily Babymetal.

A co se to na nás vlastně z dalekého východu valí? Řekl bych, že to je mistrný tah hudebních inženýrů. Tradiční, pro nás poněkud komplikované japonské vokální linky, zjednodušili a podmalovali řízným metalovým zvukem, který občas dokonce rezonuje metal corem! A hlavně: z každé skladby je znát technická zdatnost muzikantů, kteří rozhodně nejsou žádná ořezávátka!

A tak tu máme dívčí, či ještě snad skoro dětsky znějící, vokály, špičkové kytarové riffy, slušně promakaná sóla, sem tam zachrčí growling – ano, i tohle Japonci umí! Celé dohromady to tvoří hodně zajímavý crossover – který ale ne každému sedí. Babymetal, až na výjimky, totiž zpívají japonsky a ten, kdo je postižen chorobou zvanou předsudek, nemusí tuhle šílenou bandu rozdýchat.

 

 

Nicméně tu platí: hudba Babymetal je neotřelá a zajímavá, děvčátka Suzuka Nakamoto, Yui Mizuno a Moa Kikuchi dobře zpívají, kapela v pozadí jede jako tank, koncertní show vypadá zajímavě, je to melodické, nápadité… tak proč se tomu bránit. I ta videa na kanále youtube jsou velmi koukatelná. Třeba božsky technicky zpracované s názvem Karate.

A jen tak pro zajímavost: v samotném Japonsku se tomuto hudebnímu mixu lidové a metalové hudby říká kawaii.

Babymetal – spektakulární metal z Japonska? Ano! Je to bezesporu marketingový tah jako prase! Ale chytil se, bourá všemožné hitparády a festivalová pódia! Ve zvolna zahnívajícím euro-americkém rybníčku rockové hudby by mohla děvčata s metalovými dravci v pozadí rozvířit hodně zajímavé spodní proudy! Vítejte v heavymetalové galaxii!

Dávám 10 z 10

Špičkově zpracovaný klip ke skladbě Karate. Je zde ke slyšení přesně styl hry, kterou smečka Babymetal produkuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!