CYKLISTIKA

Tour De France 2018

Jako každý rok jsem čekal, co nového a atraktivního vymyslí organizátoři pro slavný závod. Za ty minulé roky celkem pečlivě sledovaných přenosů jsem se všiml jedné věci. Chceme atraktivitu! Prosakuje to z rozhovorů s organizátory, šéfy týmů a s jezdci samotnými. TdF sleduje celý svět a nesmí se nudit! Dlouhé štreky jsou o ničem. Nuda! Musí se bavit diváci a do kasy je potřeba dotlačit co nejvíc zlaťáků za reklamu! Takže v roce 2018 trošku zapracujeme v itineráři a cyklistům připravíme maličko jiné menu. Tak, aby se nenudil ani divák, ani borec na kole. O toho jde především! Ten se má rvát, má bojovat!  

Pravda je ta, že poslední ročníky mi přišly jako hodně svázané taktikou týmů. Všechno se řídí přes komunikační technologie a závodníci se stávají tak trochu loutkami bez vlastní hlavy. Co tak v některých etapách vypustit vysílačky, resp. ponechat jen jednu v oušku leadra týmu? A ať si tu etapu chlapík zorganizuje sám! Chce si udržet žlutý trikot tak ať se snaží myslet i svoji hlavou!

Ze záznamu jsem sledoval oficiální představení tras, ke kterému došlo 17. 10. 2017. A zaujalo mně jich šest, které, podle mého názoru, mohou rozhodnout o tom, kdo bude dne 29. 6. 2018 vyhlášen za krále TdF.

  1. etapa 15. 6. 2018

Ta se pojede částečně po kostkách, které drtí svaly závodníků ve slavné klasice Paris – Roubaix. Bude měřit 154 km, z toho rovných 15 sektorů po kostkách! Celkem něco přes 21 km! Pokud pojede náš borec Zdeněk Štybar, viděl bych jeho velkou šanci na dobré umístění, nejlépe na vítězství! On kostky umí! Naopak, mnohým aspirantům na přední umístění nebude vůbec po chuti!

  1. etapa 17. 6. 2018

Ta se už bude odehrávat v Alpách a po odpočinkovém volném dni pojedou borci přes dvoukilometrovou pasáž po šotolinových cestách při stoupání až do 1390 metrů na Col des Glieres. Jsem zvědavý, jaké stroje si právě na tuto etapu připraví. Že by gravel bajky?! Možná se právě tady budou pokládat základy pro konečný úspěch.

 

  1. etapa 19. 6. 2018

Zavede jezdce kam jinam než na legendární mega kopec Alp d´Huez. 21 serpentin a 5000 výškových metrů! Uf! Třesou se mi kolena! Možná se právě tady zrodí celkový vítěz. Anebo budeme svědky nudného taktizování! I to je možné!

17. etapa. Pouhých 65 km ale ty tři kopce…
  1. etapa 25. 6. 2018

Pouhých 65 km (!) Novinka a prý i nový trend v plánování etap! Krátké a těžké! Ukaž, co umíš! Příšerný kalup! Tři stoupání. Kdo se urve, bude vítěz! Už tady se může ukázat aspirant na celkového vítěze! Bude to ale od samého startu pěkná honička, protože na nějaké taktizování nebude čas! Tohle bude lahůdka!

 

  1. etapa 26. 6. 2018

Zvaná též královská. Bude přesně 200 kilometrů dlouhá a povede přes legendární vrcholy Aspin, Tourmalet a Aubisque. Borci budou muset vyjet 5000 výškových metrů, ochutnají silničky ve věhlasných průsmycích, a bude tu vrcholit souboj o titul.

 

  1. etapa 28. 6. 2018

Poměrně hornatá individuální časovka na samý závěr! Co tím chtěl autor říct? Že by se zrovna tady lámaly ledy a nějak zásadně měnilo pořadí?! Možná ano. Čtyři stoupání na 31 kilometrech a poslední z nich důkladně prověří bolavé svaly jezdců, protože budou muset překonat 21% stoupání!

Tour De France 2018. Celkem přetěžkých 3329 km! Brutální kopce, boční větry při nekonečných rovinatých etapách podél mořského pobřeží, drsná časovka na samý závěr, která může ve finále totálně překopat pořadí seskládané v předchozích etapách. Máme se na co těšit. A je jen otázka, kdo z českých borců nakonec pojede. Tipuji kvarteto: Štybar, Kreuziger, Bárta a snad už i nadějný Leo König.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!